Artykuły
Galeria
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   273421

Dziś nas odwiedziło :  194

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTemat : Co to był za dzień !

Kategoria :  VIII Rodzinne Grzybobranie       Data : 2018-08-26 13:40:46

Taki właśnie, przeuroczy, roześmiany i pogodny Bartosz przebojem podbił serca wszystkich wczorajszych uczestników VIII Rodzinnego Grzybobrania.

Przyniósł nam szczęście, rozgonił chmury, przepędził deszcz, rozpogodził oblicza, gdziekolwiek się pojawił wywoływał uśmiech.

Na koniec otrzymał tytuł Najmłodszego Uczestnika Grzybobrania 2018.

Ale może chronologicznie.

Na terenie Ichtioparku pojawiliśmy się wczesnym rankiem, aby w towarzystwie mżawki i chłodnego wiatru rozkładać namioty, ustawiać stanowiska i opisać je, porozkładać ławy i przygotować się do VIII Rodzinnego Grzybobrania.

Przywitaliśmy Polskie Radio Katowice, które już od godziny 9 prowadziło z Kalet swój całodzienny program. Przy okazji przekonaliśmy się jaką Radio Katowice ma moc, bo chwilę po naszym pierwszym wejściu antenowym z Ichtioparku pojawili się nasi pierwsi goście zaintrygowani opowieściami Redaktora Wojciecha Skowrońskiego. Było to piękne.

Od godziny 11 już byliśmy gotowi na przyjęcie gości, a wokół nas trwały sportowe atrakcje dla najmłodszych. Były to konkursy wędkarskie, wyścigi na łodziach, połowy grzybów na wodzie, rzut piłeczką, rzut do siatki, zawody Dzień Ryby, wszystkie prowadzone przez członków Kaletańskiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Czuwał nad wszystkim sam osobiście Pan Prezes Robert Kuder. Każda z propozycji Koła miały wzięcie i stałą obsadę od samego początku.

Tymczasem przybył do nas Justyn Kołek ze swoją wystawą grzybów oraz Pan Czesław Tyrol ze swoją wystawą zwierząt, Panowie z Tyskiego Koła Łowieckiego Kania z pysznościami z dziczyzny, następnie Laureaci Marki Lokalnej, w tym Ruda Sowa, Pasieka Wesoła zaraz obok stanowisko konkursowe Kaletańskiego Produktu Lokalnego, pojawiły się stanowiska cateringowe, pojawiły się plansze Fajczarni ( sensacyjne!), postawiono stanowisko warsztatu ceramicznego, a Rybak rozwieszał swoje sieci. Ichtiopark zapełnial się gwarem, śmiechem i muzyką.

Pojawiła się także Piekarnia Piwa, lokalny browar oferujący ciekawe smakowo produkty.

Od godziny 12 wydzarzenia ze sceny przedstawiał i omawiał Konferansjer Krzysztof Wieczorek, który towarzyszył nam do zakończenia wydarzenia plenerowego.

Cały czas trwała audycja na żywo Polskiego Radia Katowice, przybywali nowi goście, pojawił się Redaktor Jarosław Myśliwski z tygodnika Gwarek, który później będzie transmitował na żywo ceremonię wręczania nagród.

Lekko niepewni czy pojawią się grzybiarze, zabiegani i zatroskani staraliśmy się odpowiadać na wszystkie Państwa pytania, kierować do poszczególnych stanowisk, pomagać, wyjaśniać. Każdy z nas, pomimo podziału zadań, zajmował się wszystkim, co należało zrobić. Czasem działy się rzeczy nie przewidziane w programie.

Przygotowaliśmy niemal sto kuponów dla dzieci, które służyły do zbierania pieczątek za wykonane zadania. Za odpowiednią ilość zebranych pieczątek dzieci otrzymywały nagrody z bogatej puli nagród. Tych kuponów nam szybko zabrakło, przygotowaliśmy więc kolejne ale i one szybko zostały rozdysponowane. To tylko świadczy o tym, jak popularne było nasze wydarzenie.

Mieliśmy ponad 400 nagród i prawie wszystkie zostały rozdane dzieciom. Serdecznie raz jeszcze dziękujemy za zaskakującą frekwencję.

Dzieci miały sporo frajdy biorąc udział w konkurencjach, czy bawiąc się wraz z Party Sztos Tomasza Pawelca, czy to wyrabiając ceramiczne miseczki, czy też odpowiadając na pytania, czy ucząc się na przykład wiązania węzłów marynarskich. To fajny sposób na pokazanie dzieciom, że bez smartfona można się nie nudzić, a wręcz spędzić ciekawie czas. Dziękujemy rodzicom za cierpliwość i wyrozumiałość oraz dobre chęci .

 

Działo się wiele.

Konkursu trwały, goście przybywali, radio nadawało audycję, nasi uczestnicy wypowiadali się do mikrofonu. POJAWILI SIĘ PASJONACI z koszami grzybów. Potwierdziła się moja robocza teoria, że w Kaletach grzyby są zawsze.

Justyn Kołek przeprowadził konkurs na poszukiwanie koźlarza czerwonego, którego upatrzył tuż po wjeździe na teren Ichtioparku. Ten spontaniczny konkurs wygrała uczestniczka z Ożarowic, a nagrodą w nim był trzymiesięczny kurs języka angielskiego ufundowany przez koszęcińską szkołę językową WENA.

Tuż po nim przeprowadziliśmy wraz z Justynem konkurs wiedzy o grzybach, w którym można było wygrać książkę "Gorycz Wrześniowa 4 dni z Kalet do Janowa". Książkę tę udało nam się wydać dzięki grantowi z Powiatu Tarnogórskiego na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2018 w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, edukacji i wychowania. Ogólnie, w ciągu całego dnia, rozdaliśmy niemal 350 egzemplarzy tej publikacji. Nie spodziewałam się aż takiego zainteresowania. Trzeba by pomyśleć o dodruku ?

Około godziny 17 zaprezentował się Śląski Klub Karate i Kickboxingu. Młodzi adepci sportowi dali z siebie wszystko i jeszcze więcej. Pokaz był naprawdę imponujący i świetnie zgrany. Publiczność zachwycona, a wszystko to za sprawą Pani Marioli Helisz, która na drugie ma pewnie Anioł.

Z powodów obiektywnych nie odbył się konkurs w kategorii Grzybobranie ViP, a nagrodą w niej był lot w tunelu aerodynamicznym. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić licytację tego lotu na szczytny cel. Tę pozaprogramową licytację, której celem było wsparcie Akcji Charytatywnej Tobiasz PoMoże, poprowadził Krzysztof Wieczorek wraz ze mną. Wylicytowaliśmy lot za kwotę 380 zł, która już w całości trafiła tam gdzie trzeba. Fundatorem nagrody był katowicki FLY SPOT.

Nagrody i puchary w konkursach wędkarskich i wodnych wręczali ze sceny Panowie Koła Wędkarskiego. Zwycięzcy i kategorie:

1. Zawody Dzień Ryby:

wyróżnienie Agata Żółtek

III miejsce Kuba Gorol

II miejsce Oliwier Pacuda

I miejsce Mikołaj Cieślik

2.Łowienie Rybek:

III miejsce  Zygmunt i Jakub Gorol

II miejsce Bogumił i Oliwier Pacuda

I miejsce Robert i Zuzanna Kuder

3. Łowienie Grzybków:

III miejsce Janek i Mikołaj Cieślik

II miejsce Robert i Zuzia Kuder

I miejsce Zygmunt i Jakub Gorol.

4. Sztafeta:

III miejsce Wawrzyniak Robert

II miejsce Adrian Czeluśniak

I miejsce Zygmunt Gorol

5. Rzut piłeczką

I miejsce Oliwier Pacuda

6. Rzut do siatki

I miejsce Jakub Gorol

Wylosowaliśmy laureata konkursu internetowego. Losowanie to, pod czujnym okiem aparatu fotograficznego Prezesa, oraz obecnego na scenie koferansjera, przeprowadziła właścicielka butiku IVIVI Fashion, a nagrodę - bon do tegoż butiku - wręczyła Anna Gansiniec. Laureatką została Pani Iwona Wręczycka.

Wręczyliśmy nagrody dla najstarszego i najmłodszego uczestnika.

Najmłodszym został Bartosz Bambynek, a najstarszym Pan Rajmund Gryc. Nagrodę dla najmłodszego ufundował Prezes Stowarzyszenia, natomiast dla najstarszego Radny Pan Edward Drabik. Nagrody wręczała Izabela Cogiel - Kocyba.

 

Podziękowaliśmy potem ze sceny symbolicznie naszym wspaniałym sponsorom Pani Iwonie Gansiniec oraz Panom Romanowi Gansiniec, Tomaszowi Howaniec, Markowi Góreckiemu i Jackowi Olkowi. My mamy siebie, nasze ręce, nasz zapał i nasze chęci, ale czasem to za mało, dlatego dziękujemy, że możemy liczyć na Państwa wsparcie finansowe i rzeczowe, to wiele spraw ułatwia.

 

Wręczyliśmy nagrodę w pierwszym konkursie na Kaletański Produkt Lokalny. Laureatką tą, w głosowaniu uczestników Grzybobrania, została Pani Anna Kalus-Rupik, właścicielka Pracowni Ceramicznej Amofora. Ta właśnie pracownia od lat tworzy nasze Grzybowe Trofea, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Pomysłodawcą konkursu jest Alina Matlik i to ona prowadziła stanowisko konkursowe i przeprowadziła badanie ankietowe. Tym sposobem dzieła Pani Anna Kalus-Rupik stały się Kaletańskim Produktem Lokalnym roku 2018.

 

Około godziny 18 nastąpiły wręczenia nagród zwycięzcom tegorocznego Grzybobrania, ale przedtem podziękowaliśmy za życzliwość, otwarcie i wspieranie naszych społecznych przedsięwzięć osobom najważniejszym w mieście, czyli Panom Eugeniuszowi Ptak, który jest przewodniczącym Rady Miasta, oraz Klaudiuszowi Kandzi, który jest naszym Burmistrzem. Panowie otrzymali kalendarze z fotografiami Macieja Goryla z Tarnowskich Gór. Kalendarze w  bardzo artystyczny sposób ilustrują nasze okolice, a zdjęcia w nich są bo prostu genialne. Dziękujemy Photo Goryl za kalendarze, a włodarzom miasta za przychylność i wyrozumiałość dla naszych poczynań.

Podziękowaliśmy za wsparcie akcji Charytatywnej Tobiasz Pomoże, Tobiaszowi Rogoczowi, który, w czerwcu, jadąc nad morze na Hel rowerem i zbierając tym sposobem fundusze na rehabilitację i II etap terapii komórkami macierzystymi popularyzował także ideę wspierania funduszy na ten cel. Burmistrz Miasta ufundował nagrodę dla Tobiasza, którą odebrała siostra, Sylwia Rogocz. Sylwia prowadziła także w dniu VIII Rodzinnego Grzybobrania cały dzień punkt odbioru korków plastikowych oraz stoisko informacyjne na temat akcji Tobiasz PoMoże. Od nas otrzymała Grzyb Honorowy za swoje dobre, szczere serce i zaangażowanie. Z kolei Rodzicom Szymonka oraz Wujostwu przekazała zaproszenia na uroczystą kolację dla Dwojga w Gospodarstwie Agroturystycznym Ranczo w Proboszczowicach ufundowaną przez Państwa Kornelię i Krystiana Kiełbasa.

Nie obyło się bez łamania głosu, wzruszeń i kilku łez. Doceniajmy dobre gesty, są bezcenne.

Nadszedł wreszcie moment kulminacyjny tego magicznego wydarzenia plenerowego jakim jest VIII Rodzinne Grzybobranie.

Pojawiło się tego dnia - pomimo niesprzyjających prognoz, pomimo suszy, pomimo nieprzychylnych komentarzy niektórych obserwatorów - 8 załóg z grzybami. Spośród zgłoszeń komisja konkursowa z Justynem Kołkiem na czele wyłoniła troje zwycięzców oraz dwoje wyróżnionych. Moja wiara w pasjonatów nie zawiodła;

Wyróżnienia otrzymali  Pan Adam Żółtek oraz Pani Wiesława Szydło.

Miejsce trzecie przypadło w udziale Pani Danuta Łaskarzewska z Gliwic.

Miejsce drugie przypadło w udziale Pani Grażynie Żurawickiej z Bytomia.

Miejsce pierwsze w przypadło w udziale Panu Maciejowi Wacnik z Czeladzi.

Nagrodę specjalną Prezesa Stowarzyszenia Nasze Kalety otrzymał Pan Jacek Olek właściciel sieci sklepów Lewiatan oraz Restauracji Szafran i Figaro.

Po podziękowaniach nastąpiła część rozrywkowa VIII Rodzinnego Grzybobrania, występ zespołu Duo Fenix oraz Gwiazdy Wieczoru Kabaretu RAK. Był także bardzo miły moment na wspólne zdjęcie z Kabaretem RAK, tych z nas, których nie zmogło zmęczenie po tym forsownym, intensywnym bardzo dniu.

 

Dziękujemy raz jeszcze wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Stowarzyszenie Nasze Kalety stawiło się tego dnia w silnym składzie, a skład ten wzmocnili nasi wolontariusze: Izabela Cogiel -Kocyba, Rafał Kocyba, Agata Machura, Anna Gansiniec, Halina Dragon, Mariusz Dragon, Robert Wręczycki, Matylda Wręczycka, Jan Maskarzewski, Jan Marmajewski ( ze wsparciem żony Ewy Marmajewskiej oraz córki Agnieszki), Alina Matlik, Sabina Howaniec, Anna Howaniec, Jarosław Gajda, Mira Gajda, Piotr Gabryś, Witold Gabryś, Adam Gabryś, Radosława Radziwończyk - Gabryś, 

a sponsorami byli:

IWROM, IVIVI FASHION, REMEX II, RESTAURACJA FIGARO, FLY SPOT, Gospodarstwo Agroturystyczne Ranczo, Piekarnia Cukiernia Beata i Michał Łubowski Lubliniec, Piekarnia PSS Społem Kalety, Piekarnia - Cukiernia Adam Nowak Koszęcin, Piekarnia-Cukiernia Camargo, Aleksandra Wons Cukiernia Miś Adam Plaza Strzebiń, koszęcińska Szkoła Językowa WENA Anna Adamczyk, Sklepy Lewiatan Jacek Olek, Śląski Klub Karate i Kick Boxingu, wrocławski Movie Gate, Strefa Rzemiosła w Kaletach, Ruda Sowa.

Serdecznie dziękuję także mieszkańcom miasta i okolicznych miejscowości, którzy przekazywali nam nagrody od serca nie przedstawiając się nawet.

 

 Partnerzy : Nadleśnictwo Świerklaniec, Nadleśnictwo Koszęcin, Miejski Dom Kultury

 

Galeria zdjęć już za chwilkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2018

Designed by bambynek.com