Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72558

Dziś nas odwiedziło :  148

 
Zajrzyj na nasz profil na FBJeden dzień to za mało...

Temat : Jeden dzień to za mało...

Kategoria :  Aktualności       Data : 2014-08-07 20:21:27

7 sierpnia 2014 wspaniała, wielopokoleniowa, ambitna grupa ekologów-amatorów spędziła bardzo aktywnie czas w cudownym, klimatycznym Wrocławiu. Zaczęliśmy ten dzień niezwykle wcześnie, o takiej godzinie kiedy normalny człowiek obraca się na drugi bok, aby smacznie spać. Tymczasem ambitnym ekologom nie spanie w głowie, gdy przygoda wzywa. Zatem już o 4:45 pierwsi z nas zameldowali się na pokładzie autokaru Pana Piotra Ciuka, aby wyruszyć do Miasta Mostów i Krasnali.

Najmłodsza ekouczestniczka projektu "Ekowiedz@ Meteo" miała 4 lata, najstarszy ekouczestnik reprezentował grupę 60+.

W trakcie przejazdu zorganizowane zostały konkursy i wręczone drobne słodkie upominki. Znalazł się także prezent dla najmłodszej uczestniczki Zosi, która dzielnie dotrzymywała kroku starszym od siebie. Upominek otrzymał także uczestnik z grupy 60+, którego PESEL zdradził, że jest nastarszy. Ponieważ w tym dniu dwie osoby obchodziły swoje urodziny, po odśpiewaniu stu lat dziewczynki otrzymały także symboliczne prezenty urodzinowe od Prezesa Stowarzyszenia.

Bez przeszkód, sprawnie i szybko dotarliśmy do Wrocławia, gdzie na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, miały odbyc się warsztaty meteorologiczne. Tam powitał nas pan dr Tymoteusz Sawiński i po dokonaniu wstępnej prezentacji zajmująco opowiadał o swojej dziedzinie. Wydawało nam się, że wszystko jest takie oczywiste, a jednak jest zupełnie inaczej i naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zależności zachodzi w atmosferze ziemskiej za przyczyną człowieka.

Następnie, już w podgrupach pod opieką profesjonalistów Pana Marka Kowalczyka oraz Pana Piotra Ropuszyńskiego odkrywaliśmy tajemnice ogrodu meteorologicznego. Mieliśmy także przyjemność skosztować pysznych jabłek z uniwersteckiego sadu, były doskonałe!!. Panowie wykładowcy z niezwykłą cierpliwością i wielkim zaangażowaniem odpowiadali na pytania zwłaszcza najmłodszej grupy oraz pasjonująco prezentowali  do czego służą poszczególne urządzenia. Najodważniejsi z grupy mieli szansę wejścia na wieżę ze specjalistycznymi przyrządami. Stamtąd także nasz fotograf pokładowy wykonał zdjęcie grupowe całej ekipie.

Kierujemy ogromne podziękowania do Panów : Tymoteusza Sawińskiego, Marka Kowalczyka i Piotra Ropuszyńskiego za Panów wkład i zaangażowanie w opiekę nad naszą niesforną grupą. Dziękujemy!

Po obowiązkach wynikających z realizacji projektu Ekowiedz@ Meteo mieliśmy jeszcze czas na spotkanie z cudowną Panią Przewodnik Wiesławą Barcicką z Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Z pokładu zabytkowego tramwaju "Jaś i Małgosia", dając odpocząć nogom podziwialiśmy najpiękniejsze zakątki Wenecji Południa, jak czasem nazywany jest Wrocław. W tym czasie nasza  Pani Przewodnik czarująco i przepiękną polszczyzną opowiadała nam o swoim mieście. Przekonała nas z łatwością, że to miasto jest warte zakochania i w swoją pracę włożyła nie tylko swoją wiedzę i umiejętności, ale także serce. Dawno nie mieliśmy do czynienia z tak wspaniałym, ciepłym przewodnikiem,  serdecznie dziękujemy Pani Wiesławie. Zwłaszcza zachwyceni byli nasi najmłodsi z gawędy o wrocławskich krasnalach, a wielu z nas dorosłych dowiedziało się skąd tak naprawdę te krasnale we Wrocławiu się wzięły. Spotkanie z panią Wiesławą to prawdziwa uczta dla intelektu, niewielu już takich ludzi chodzi po świecie. Dziękujemy !!!

Jeden dzień na to niezwkle magiczne i klimatyczne miasto to zdecydowanie zbyt mało. Na koniec mieliśmy chwilkę na coś dla ciała i maleńki odpoczynek na najstarszym i największym rynku w Europie. Niektórzy posiedzieli w cieniu pomnika Hrabiego Aleksandra Fredry, niektórzy podziwiali zabytkowe kamieniczki w tym piękne i szlachetne - Jaś i Małgosia. Inni z kolei zaglądnęli do Muzeum Miejskiego czy też Piwnicy Świdnickiej ( najstarszej restauracji w Europie). Niektórzy poszli coś zjeść, a dzieci biegały w poszukiwaniu kolejnych krasnali kryjących się tu i ówdzie w zakamarkach Rynku i Starego Miasta.

Wszyscy stwierdzamy jak jeden mąż, że kiedyś wrócimy tu znów!

Prezes Stowarzyrzenia "Nasze Kalety" serdecznie dziękuje uczestnikom za udział w projekcie, za to, że zamiast pospać i słodkiego lenistwa poświęcili ten letni dzień na poszerzenie swojej wiedzy i spędzenie z nami tych intenstywnych parunastu godzin.

W projekcie uczestniczyli mieszkańcy Kalet, Miedar, Strzebinia i Miasteczka Śląskiego, było to zatem przedsięwzięcie o  powiatowym zasięgu.

Za bezkolizyjną jazdę, cierpliwość i bezpieczeństwo podróży serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi Ciuk naszemu niezawodnemu kierowcy, na którego zawsze możemy liczyć:-)

Po lewej stronie w galerii można podglądnąć co się działo. Wkrótce pozostałe zdjęcia z wyprawy.

Zadanie "Ekowiedz@ Meteo"  jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com