Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72575

Dziś nas odwiedziło :  165

 
Zajrzyj na nasz profil na FBNajnowszy Numer Przyrodnika ...oraz BENEFIS...!

Temat : Najnowszy Numer Przyrodnika ...oraz BENEFIS...!

Kategoria :  Aktualności       Data : 2015-07-01 15:44:35

Słonecznie i uroczo powitał nas Ustroń , gdy wczesnym popołudniem, 30. czerwca 2015, dotarliśmy do  Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Leśnik”, aby wspólnie z Ustrońskim Klubem Ekologicznym wziąć udział w promocji 14. numeru PRZYRODNIKA USTROŃSKIEGO.

Przywitał nas niezwykle serdecznie pan Zygmunt Białas, który jak się później okazało, był tego dnia ważniejszy niż publikacja, której poświęcona miała być uroczystość.

Imprezę prowadziła pani Danuta Koenig, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Wypoczynku Ustrońskiego Urzędu Miasta. Z uznaniem należy przyznać, że Pani Naczelnik sprawowała swoją rolę z gracją i wirtuozerią, okraszając całość humorem, i przeplatając wypowiedzi dawką muzyki perfekcyjnie dobranej do charakteru spotkania.

Konferansjerka pod każdym względem, także muzycznym, została dopracowana w najmniejszym szczególe. Muzycznie rozpieszczał nas pan Andrzej Sikora, zwany ustrońskim Rynkowskim. Smakowicie było. Wyrafinowanie było, nieco rzewnie i wzruszająco też.

Wśród gości pojawili się autorzy artykułów, przedstawiciele Urzędu Miasta Ustroń, przedstawiciele władz województwa, przedstawiciele mediów oraz grono przyjaciół Ustrońskiego Klubu Ekologicznego.

Jako pierwszy głos zabrał Redaktor Naczelny Przyrodnika Ustrońskiego Pan Aleksander Dorda, który omawiając zawartość najnowszego numeru Przyrodnika zwrócił uwagę słuchaczy na przewijającą się w nim liczbę 8, albowiem numer ma 188 stron, zawiera 28 artykułów, które zostały napisane przez 28 autorów. Cyfra 8 jest symbolem nieskończoności i wieczności, oznacza także sumienność i wytrwałość. 8 to także liczba pasażerów Arki Noego, mówiąc pół żartem pół serio wróży to periodykowi same wspaniałości na przyszłość, a jego czytelnikom unoszenie się na treściach tak  jak  Arka unosiła się na wzburzonych falach.

Nastąpił później czas uhonorowania dwojga osób pani Haliny Rakowskiej-Dzierżewicz, oraz naszego przyjaciela pana Zygmunta Białasa za wieloletnie zasługi dla swojej społeczności. Oboje otrzymali listy gratulacyjne od Burmistrza Miasta Ustroń, życzenia, prezenty i kwiaty, w tym także od przyjaciół. Następnie Pani Danuta Kożusznik w imieniu Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego wręczyła szacownym Jubilatom honorową złotą odznakę "zasłużony dla województwa śląskiego".

Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez Kapitułę Nagrody przy Sejmiku Wojewódzkim przyznawane osobom, które całokształtem działaności, względnie realizacją swoich zadań na terenie województwa śląskiego przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa.

Lista zasług  obojga Jubilatów była tak długa, że jest to aż niewiarygodne, aby w jednym tylko życiu ludzkim możliwe było wykonanie tak wielu rzeczy. Słuchając całej lawiny zadań, przedsięwzięć, projektów i akcji, które zainicjował, przeprowadził i wykonał pan Zygmunt Białas coraz  bardziej zdawaliśmy sobie sprawę z jak wielkim człowiekiem w rzeczywistości mamy do czynienia.

W naszych czasach, tak skomercjalizowanych, pełnych osób przechwalających się drobiazgami, w czasach, gdzie im ktoś głośniej krzyczy tym jest bardziej widoczny i chwalony, ten skromny człowiek jest po prostu Autorytetem. Takim z wielkiej litery „A”.  

Nasze wzruszenie rosło słuchając tego wszystkiego, natomiast kulminacje osiągnęło, gdy przemówił sam dostojny jubilat, który tak pięknie i poruszająco mówił o „moich Kaletach” i „Kalyciokach”, że po prostu odebrało nam głos. Jesteśmy dumni, że nasze miasto wypuściło na świat tak wspaniałego człowieka. Skromność i bezpretensjonalność pana Zygmunta może być przykładem dla wielu z nas.

Nie obyło się również bez części poetyckiej, ponieważ Pan Andrzej Piechocki zaprezentował wiersz dedykowany Jubilatom, czym wywołał łezkę wzruszenia i uśmiech tu i tam.

Po części oficjalnej nastąpiła jeszcze pora na rozmowy kuluarowe, nawiązywanie kontaktów, wymianę opinii i numerów telefonów oraz przekazywanie pozdrowień i życzliwości. Był także czas na wypowiedzi dla mediów, w tym dla Polskiego Radia Katowice, które na promocji reprezentował Redaktor Andrzej Ochodek.

Tutaj znajduje się link do nagrania ze spotkania, materiał został wyemitowany na częstotliwości Bielsko-Biała 103,0 FM:

  http://www.radio.katowice.pl/audycje,52,Infostrada.html#.VZQUTEaGO8A

( po kliknięciu w link należy odszukac audycję z 1.07.2015 i odsłuchac nagrania szóstego od góry)

Mimo, że znamy się krótko, w obliczu tak wielkiej serdeczności, z jaką zostaliśmy przyjęci, tak wielu dobrych i ciepłych słów, jakie usłyszeliśmy o naszym mieście, poczuliśmy się na tej doniosłej uroczystości jak w gronie dawno nie widzianych przyjaciół.

Dziękujemy Ustrońskiemu Klubowi Ekologicznemu za to wszystko, co nas spotkało tego dnia.

W galerii po lewej stronie można zaglądnąć co też działo się 30 czerwca w ROEE "Leśnik" w Ustroniu Jaszowcu.

Zapraszamy do lektury najnowszego Przyrodnika Ustrońskiego. Mieszkańcy Kalet zaczynają czytanie od strony 61.

 

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com