Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72231

Dziś nas odwiedziło :  325

 
Zajrzyj na nasz profil na FBIII Forum Organizacji Pozarządowych

Temat : III Forum Organizacji Pozarządowych

Kategoria :  Aktualności       Data : 2015-10-18 15:16:18

Dnia 17. października w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyło się III Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych. Reprezentacja Stowarzyszenia w składzie: Adam Gabryś, Izabela Cogiel, Anna Gansiniec oraz Jerzy Winszczyk wzięła w nim udział na zaproszenie Starosty Tarnogórskiego Józefa Burdziaka oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Tutaj galeria:  http://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=45

O godz.11 Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego zainaugurowali otwarcie wystrzałem armatnim przed zabytkowym Pałacem Henckel von Donnersmarcków, następnie wszyscy udaliśmy się na 1 piętro, aby wysłuchać wykładów oraz prelekcji.

Z krótkiej przemowy Starosty dowiedzieliśmy się, że powiecie tarnogórskim zarejestrowanych jest około 400 takich organizacji, które uzupełniają swoją działalnością samorząd oraz administrację. III sektor, o którym mowa jest bardzo aktywny w dziedzinach takich jak: kultura, sport, historia, ekologia a także w wielu innych dziedzinach życia. Najważniejszym zadaniem Powiatu jest podtrzymanie bardzo dobrych warunków współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Pierwszym wykładem była prezentacją „Źródła finansowania organizacji pozarządowych”, którą przedstawiła Sekretarz Powiatu Tarnogórskiego Aleksandra Król – Skowron. Dowiedzieliśmy się, jakie są i jakie będą programy pomocowe (środki wewnętrzne), fundusze unijne na lata 2014-2020. Pani Sekretarz wgłębiła się także w fundusze instytucji publicznych oraz prywatnych( takich jak: PZU, Orange, TESCO Dzieciom), Fundację Batorego oraz Fundację Wspomagania Wsi. Najważniejszym punktem było 10 zasad w zdobywaniu funduszy.

Drugim punktem programu było krótkie wystąpienie pani Prezes Izabeli Paprotnej z Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. im. dr B. Hagera z Tarnowskich Gór, która mówiła o realizacji działań w obszarze społecznym. Zachęcała do współpracy organizacje pozarządowe w strefie profilaktyki prozdrowotnej oraz w strefie krzewienia kultury zdrowia.

Z kolei głos zabrał pierwszy wiceprezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Tarnowskich Gór pan Krzysztof Gwóźdź, który przedstawił działalność Bractwa na przykładzie organizacji XIV Kongresu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Po tym wykładzie nastąpił bardzo miły przerywnik w postaci występu wokalnego, żeńskiego zespołu „SZANSA” z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H. Jordana z Tarnowskich Gór.

Reprezentantka Stowarzyszenia „SERDECZNI” z Tarnowskich Gór, których mottem jest "Uśmiech w oczach dziecka niepełnosprawnego więcej wart niż całe złoto świata" zaprezentowała nam działalność „Domu Marzeń” oraz świetlicy środowiskowej. Stowarzyszenie to zajmuje się także pomocą od strony czysto fizycznej oraz prowadzi działalność z ogólnopolskim Centrum Dystrofii.

Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym Zwierzętom Kocimiętka było „najmłodszą” organizacją na tym forum, ponieważ powstało w czerwcu tego roku. Oprócz prezentacji multimedialnej ich krótkiego, ale znaczącego jak na ten czas dorobku odbyła się licytacja obrazu z kotem. Obraz olejny został specjalnie namalowany przez ich wolontariuszkę, studentkę piątego roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i został zlicytowany przez panią Prezes Izabelę Paprotną (z Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. im. dr B. Hagera z Tarnowskich Gór) za kwotę 475 złotych.

Po 30 minutowej przerwie przy kawie i pysznych smakołykach udaliśmy się na drugą cześć panelu wykładów oraz prelekcji. Kolejny pokaz slajdów dotyczył działalności Klubów PTTK Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego „Ziemi Tarnogórskiej”, gdzie zapoznaliśmy się z historia tego Klubu oraz systemem odznaczeń.

Przedstawicielki Uniwersytetu III wieku w regionalnych strojach przybliżyły nam relację z wykładów, wycieczek, pielgrzymek oraz plany na przyszłość.

Na koniec 2 części głos zabrali przedstawiciele z Polskiego Klubu Ekologicznego- Okręg Górnośląski - Koło Miejskie Tarnowskie Góry oraz z Hufca Ziemi Tarnogórskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Swoją działalność poprzez stanowiska z ulotkami, trofeami czy kronikami prócz Naszego prezentowały wszystkie wyżej wymienione, ale również: Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski w Tarnowskich Górach, Polska Federacja Ornitologiczna Związek Hodowców kanarków i Ptaków Egzotycznych oddział Tarnowskie Góry oraz Stowarzyszenie Artystów Śląskich „STAŚ”.

Uroczystość tą swoją obecnością zaszczycili Poseł Ziemi Śląskiej dr Tomasz Głogowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot, członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego Andrzej Elwart oraz wspierający Naszą działalność Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia.

Na koniec Prezes Adam Gabryś otrzymał z rąk Starosty Józefa Burdziaka oprawione podziękowanie za udział, w tym 3 Powiatowym Forum Organizacji Pozarządowych.

Cel, jaki przyświeca idei organizowania tego Forum jest taki sam jak w latach ubiegłych i jest on rokrocznie spełniany, ponieważ widać jak rozwija się ten 3 Sektor w Powiecie Tarnogórskim. Coraz więcej powstaje stowarzyszeń oraz innych organizacji i miejmy nadzieję, że tegoroczna nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie zmieni tego diametralnie w sposób negatywny.Autor artykułu : Izabela Cogiel
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com