Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72860

Dziś nas odwiedziło :  46

 
Zajrzyj na nasz profil na FBŚwięto Niepodległości 2015

Temat : Święto Niepodległości 2015

Kategoria :  Aktualności       Data : 2015-11-11 15:52:37

Rozmawiałam ostatnio sporo z młodzieżą na temat polskich tradycji. Wielu młodych ludzi z zazdrością opowiada jakie cudowne wspaniałe festiwale, tradycje i obchody mają inne nacje, zwłaszcza amerykańska.

I tak patrząc dziś na osoby biorące udział w uroczystej mszy za ojczyznę, idąc przemarszem przez puste ulice naszego miasta nie zauważyłam tych młodych ludzi, z którymi takie ożywione dyskusje toczyłam w ostatnich dniach. Gdzie byliście?

Tak, Amerykanie mają swoje bardziej lub mniej komercyjne wydarzenia i bardziej lub mniej hucznie obchodzą takie czy inne uroczystości. Ale my mamy powody do dumy i mamy swoje okazje, by się spotkać, by spędzić razem czas, porozmawiać. Wypić wspólnie kawę czy herbatę, pośmiac się i powspominać... Trzeba tylko chcieć wyjść z domu.

To od Was zależy czy Wasze pokolenie i każde kolejne, będzie chciało uczestniczyc w takich wydarzeniach. To od Was zależy, czy słowa Polska, Honor, Ojczyzna, Patriotyzm będą niosły jakąś glębszą treść. To Wy przecież kreujecie obecność i przyszłość naszego kraju i naszego miasta. To Wy spowodujecie, że będziecie chcieli tu zostać, lub wyjechać gdzieś w poszukiwaniu lepszego jutra.

Taka mała refleksja, która nasunęła mi się dziś przy okazji uczestnictwa w miejskich obchodach 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Delegacja Stowarzyszenia Nasze Kalety, w której miałam zaszczyt uczestniczyć wzięła udział w Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Józefa w Kaletach Jędrysku. Wysłuchaliśmy mądrego kazania naszego proboszcza Ks Wojciecha Ciosmaka, które niejednego z nas skłoniło do chwili zadumy nad krajem i miastem. Następnie w towarzystwie Orkiestry Miejskiej  przeszliśmy pod Pomnik Bojownikom o Wolność i Demokrację, aby tam wśród innych delegacji złożyć kwiaty. Mieliśmy także niezwykle miłą okazję, aby - przez krótką chwilę - porozmawiać z Panią Posłanką Barbarą Dziuk, która odwiedziła miasto, aby uświetnić uroczystość.

Wśród pocztów sztandarowych najbardziej podobała nam się delegacja Tyskiego Koła Łowieckiego Kania, która w strojach galowych reprezentowała swoją organizację:

 

Swoje wiązanki złożyli ponadto przedstawiciele Straży Pożarnej, Klubu Unia Kalety, Stowarzyszenia Kulturalno Oświatowego, młodzież reprezentująca miejskie placówki oświatowe oraz delegacje samorządu.
 

Dziękujemy Panu Jerzemu Klose za udostępnienie zdjęć z przebiegu uroczystości.

 


A tak zapowiada nasze narodowe Święto telewizja tajwańska; ujmujące i wzruszające, że tak nas postrzega obcy i dość odległy kulturowo naród:

 

https://www.youtube.com/watch?v=AXj0s36hhk0Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com