Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72486

Dziś nas odwiedziło :  76

 
Zajrzyj na nasz profil na FBPiernikowe historie.

Temat : Piernikowe historie.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2015-11-24 06:28:24

Pochodzący z terenów dzisiejszej Holandii, dawniej sprzedawany w aptekach i stosowany jako lek na wiele chorób, zawierający miód i korzenie, leczył niestrawność i przeziebienia. Posiadający długą przydatność do spożycia służył jako pokarm dla wojska.

Traktowany jako symbol szerokich kontaktów i dobrobytu, pachnący imbirem, cynamonem i kardamonem. Wróżący powodzenie i szczęście. Symbol przyjaźni, dobra i świąt.

 

Od lat, w naszej małej kuchni, skupia wokół siebie życzliwe, spracowane ręce naszych przyjaciół i znajomych. Od lat przekazywany dalej, niosący w małym ciastku nasze dobre słowo, życzliwość serc i nadzieję.

Pierniki wypiekane w kuchni na Mickiewicza łączą w sobie tradycję piernika staropolskiego, którego przepis ponoć pochodzi z 18 wieku i przechowywany jest w naszej rodzinie od pokoleń, z piernkiem lubelskim, skąd pochodzi rodzina mojej mamy. To szczególnie pieczołowicie przygotowywane ciasto, które leżakuje zwykle co najmniej 8 tygodni i dzięki temu posiada niezwykły aromat i smak. Przygotowywane co roku w połowie października, z pomocą przyjaciół, czeka cierpliwie otulone w koc na balkonie przechodząc proces "przegryzania" się przypraw i składników.

 

Stowarzyszenie Nasze Kalety niemal od początku swojego powstania, co roku w okresie adwentowym, organizuje pracowite, ale pełne śmiechu i radości spotkania towarzyskie skupione wokół świątecznego piernika. Od kilku lat tradycją stało się nie tylko wspólne przygotowywanie tego uroczego bożonarodzeniowego przysmaku, lecz także dzielenie się nim z innymi. Setki ciasteczek pracowicie ozdobione i starannie zapakowane trafiły do domów naszych przyjaciół i przyjaciół naszych przyjaciół, bywały na kiermaszach świątecznych i w przedszkolu.

Od kilku lat wśród ciasteczek pojawił się także Pan Ciastek, który idąc w świat przyczynia, się do poprawy czyjegoś losu. W roku ubiegłym trafił na licytację w kaletańskiej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Także w tym roku spotkamy się już niebawem, by wspólnie kultywować tę naszą tradycję i spędzić razem kilka godzin. O przeznaczeniu tegorocznych wypieków poinformujemy w najbliższych dniach.

Galeria z roku 2013 : http://naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&count=20&offset=0&ida=21

Galeria z roku 2014: http://naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=36

 

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com