Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   74644

Dziś nas odwiedziło :  314

 
Zajrzyj na nasz profil na FBWsparcie społeczeństwa obywatelskiego.

Temat : Wsparcie społeczeństwa obywatelskiego.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2016-03-23 20:44:50

W poszukiwaniu tożsamości mojego stowarzyszenia i jego miejsca w lokalnej społeczności. Czy może też braku miejsca w lokalnej społeczności dla toższamości mojego stowarzyszenia...

A może wiedziona wątpliwościami i nurtowana niepewnością i w niecierpliwym dążeniu do szukania odpowiedzi... a może po prostu z potrzeby serca i duszy, i szukania rozwiązań nawarstwionych ostatnio zawiłych problemów trafiłam tu.

Tu, to znaczy pod warszawski adres Aleje Ujazdowskie 3/1. Jeśli ktoś nie wie to mieści się tutaj Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Tutaj właśnie, od godziny 11:00 odbywało się bardzo ważne dla organizacji pozarządowych spotkanie połączone z dyskusjami panelowymi.

 

Nie byłabym sobą, gdybym nie miała swoich pięciu minut na podium :

Z tego miejsca serdecznie dziękuję mojemu mężowi i prezesowi ( albo na odwrót), że nie wyrzucił mnie z domu i stowarzyszenia ( albo na odwrót ;-) ).

No i że starał się wspierać mój udział w dzisiejszym wydarzeniu.

Ale do rzeczy.

Pani Premier Beata Szydło otworzyła dziś - 23 marca 2016 - w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, konferencję dla organizacji pozarządowych pod tytułem "Wsparcie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce - Nowe Otwarcie".

Kończąc swoje niedługie i bardzo emocjonalne wystąpienie Pani Premier prosiła o przekazanie życzeń Świątecznych środowiskom, z których przyjechaliśmy, czynię to niniejszym.

 

Konferencję prowadził Wojciech Kaczmarczyk pełnomocnik Rządu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Gospodarz spotkania, na samym początku,  poprosił obecnych o uczczenie minutą ciszy pamięci ofiar wczorajszego zamachu w Brukseli.

Swoje spostrzeżenia na temat działalności organizacji pozarządowych przedstawił następnie pan profesor Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Przypadły mi do gustu niektóre tezy zaprezentowane przez ministra Glińskiego, w  tym zwłaszcza te, akcentujące potrzebę stworzenia instrumentów pozwalających organizacjom pozarządowym na uniezależnienie się od instytucji państwowych, aby nie było monopolu zabijającego niezależność organizacji trzeciego sektora. Profesor Gliński powoływał się na własne wieloletnie doświadczenie w pracy w sektorze pozarządowym.

Bardzo rzeczowe i konkretne, moim zdaniem, było także wystąpienie ministra Wojciecha Kaczmarczyka, który przedstawił własny program naprawy istniejącej sytuacji, bardzo mocno podkreślający chęć stworzenia Narodowego Programu Społeczeństwa Obywatelskiego.

Nie będę streszczała przemówień wszystkich prelegentów, lecz dodam, że ostatnim z nich był pan Wojciech Kolarski sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Pod koniec swojego wystąpnienia pan Kolarski także prosił o przekazanie serdecznych życzeń urodzinowych od Prezydenta RP, przekazuję zatem.

Po przerwie kawowej ( znakomite doskonałe ciasta i rewelacyjna mocna aromatyczna kawa...! ) odbyły się dyskusje panelowe. Och i tu się dopiero działo! Wszystkie pięć dyskusji, każda toczona z innym moderatorem i innymi specjalistami, nie zmieściły się w ramach przewidzianych dla nich przedziałów czasowych. Było nas sporo i każdy miał swoje doświadczenia i przemyślenia dotyczące pracy w swoim środowisku lokalnym. Wymienialiśmy się pomysłami, słuchaliśmy panelistów, spieraliśmy się, a i skarżyliśmy czasem ( och tak! ).  Działo się, padały ostre słowa, ale także i ciepłe, pełne zaangażowania i szczerej pasji.

Tematów paneli także nie będę streszczała, bo można je znaleźć w materiałach pokonferencyjnych.

Z całą pewnością była to potrzebna inicjatywa, bo bolączek dotyczących organizacji pozarządowych w naszym kraju jest cała masa. Za całą pewnością pozostaje mocny niedosyt po dzisiejszych niedokończonych dyskusjach i sporach. Z całą pewnością należy podobną konferencję powtórzyć.

Minister Kaczmarczyk zamykając burzliwą konferencję obiecał do tematu powrócić i w niedalekiej przyszłości zorganizować cały cykl konsultacji społecznych. Szczerze mówiąc nie bardzo wierzę, czy zmiany nastąpią i czy jeśli nastąpią, to w takiej postaci jakiej faktycznie potrzeba w naszej rzeczywistości. Władze lubią obiecywać wiele, z realizacją bywa różnie.

Cieszę się jednak ogromnie, że mogłam być uczestnikiem tak ważnego spotkania i wysłuchać osób przerastających mnie swoją wiedzą, kompentencją i doświadczeniem. Wiele się muszę jeszcze nauczyć. Cieszy mnie także to, że najwyższe władze państwowe zauważają potrzebnę wspierania organizacji trzeciego sektora, zwłaszcza tych najsłabszych, z małych miejscowości, uwikłanych  w lokalne współzależności, o najmniejszej sile przebicia i największych trudnościach do pokonania w codziennych działaniach. Sytuacje dotyczące lokalnych społeczności zajęły sporą część dyskusji panelowej, której ja byłam członkinią.

Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na obiad, a następnie rozjechaliśmy się w przeróżnych kierunkach. ( Raz jeszcze pochwalę niebiańskie potrawy serwowane przez rządową kuchnię, bo naprawdę jest co chwalić !).

W kuluarach okazało się, ponadto,  że w tej kilkusetosobowej grupie ludzi z całego kraju mamy już swoich przyjaciół poznanych tu i tam, dzięki udziałom w przeróżnych przedsięwzięciach. Okazuje sie także, że nasz kraj wcale nie jest taki wielki, a wspólne pasje łączą.

To był bardzo intenstywny, ale też bardzo motywujący dzień.

 

Chciałabym jeszcze podkreślić jeden fakt; do Warszawy pojechaliśmy na koszt własny.

 


galeria z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów : http://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=49Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com