Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
Linki



EKO.naszekalety.eu



HISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   126768

Dziś nas odwiedziło :  38

 
Zajrzyj na nasz profil na FB







Ekowiedz@ Geo powoli do mety

Temat : Ekowiedz@ Geo powoli do mety

Kategoria :  Aktualności       Data : 2016-06-22 22:58:24

Już po półmetku realizowanego aktualnie przez Stowarzyszenie projektu Ekowiedz@ Geo.

Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat geologii, ukształtowania geologicznego terenu na przykładzie Gór Stołowych i Skalnego Miasta oraz wykorzystania geologii na potrzeby człowieka na przykładzie Twierdzy Srebrna Góra. Zależy nam także na uwrażliwieniu społeczeństwa na procesy zachodzące na Ziemi i w jej wnętrzu i na jej powierzchni, dzięki którym ulega ona przeobrażeniom.

Pomysł projektu narodził się w głowie prezesa Adama Gabrysia dzięki przede wszystkim współpracy z wybitnym znawcą tematu panem Zygmuntem Białasem z Ustrońskiego Klubu Ekologicznego. W czasie spotkań i licznych rozmów odkrywaliśmy i wciąż na nowo odkrywamy jakim fascynującym tematem jest geologia. Projekt realizujemy w formie warsztatów teoretycznych lokalnych i terenowych, w czasie których dokonujemy próby wyjaśnienia procesów przyrodniczych; druga część projektu została zrealizowana w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie pokazano nam i opisano zmiany zachodzące w górotworze. Przykładem wykorzystania geologii na potrzeby człowieka jest w  naszym projekcie Twierdza Srebrna Góra, która została zbudowana z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu.

Chcemy uczyć, młodzież szczególnie, jak ważne jest zachowanie w stanie niezmienionym środowiska przyrodniczego. między innymi i o tym opowiadała nam specjalistka, której wykładu wysłuchaliśmy na terenie Parku Narodowego. Pani przewodnik przeprowadziła zajęcia dydaktyczne, w trakcie których mieliśmy możliwość bliżej poznać walory przyrodnicze i kulturowe Gór Stołowych. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w tym miejscu kręcono część 2 opowieści z Narnii.

Uczestnicy projektu mieli także okazję z bliska poznać ukształtowanie terenu zwiedzając czeskie Skalne Miasto.

Ten niezwykły wytwór przyrody zachwycił niezmiernie uczestników projektu mielismy szansę z bliska podziwiać unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.

Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna, Komin Cukrowy, Ząb, itd. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności.

Pomimo ogromnej intensywności zajęć nikt nie narzekał. Tradycyjnie, jak we wszystkich dotąd przeprowadzonych projektach, wręczono upominki najmłodszemu i najstarszemu uczestnikowi niniejszego zadania.

Galeria z przebiegu projektu jest w tej chwili dostępna dla uczestników na zamkniętym forum ale wkrótce niektóre zdjęcia pojawią się także tutaj :

http://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=52

 

 

 



Autor artykułu : Tania




 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com