Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72886

Dziś nas odwiedziło :  72

 
Zajrzyj na nasz profil na FBWspominaliśmy...

Temat : Wspominaliśmy...

Kategoria :  Aktualności       Data : 2016-09-20 19:45:28

15 września 2016, w gronie Przyjaciół w Restauracji Literatka spotkaliśmy się, aby porozmawiać o Edwardzie Goszyku i aby podziękować tym osobom, które latem pomagały nam w tworzeniu reprintu książek Edwarda Goszyka "Kartki a dziejów Drutarni" oraz "Miotek, Zielona, zarys dziejów wsi".

Było nam niezwykle miło gościć tego dnia mieszkańców wspomianych dzielnic, którzy chętnie dzielili się z nami posiadanymi informacjami, zdjęciami, archiwaliami i wspomnieniami dotyczącymi swoich miejsc zamieszkania.

Materiałów zebraliśmy sporo, nie wszystkie można było zamieścić w publikacjach, więc być może w przyszłości trzeba będzie pomyśleć o kolejnym projekcie.

To niezwykły wieczór, pojawiały się łezki w oku, uśmiechy i serdeczne gesty, padły ciepłe, dobre słowa. To piękne, że znaleźliście Państwo czas tego wieczoru, żeby spędzić go z nami w gronie serdecznych, życzliwych osób. Wielu obecnych znało Pana Edwarda Goszyka, wielu ma w domu pamiątki w postaci rękopisów czy maszynopisów jego książek. W cudowny, wzruszający sposób o swojej wieloletniej przyjaźni z Edwardem Goszykiem opowiadał pan Zdzisław Unglik emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin. Jesteśmy zaszczyceni, że zechciał Pan znaleźć dla nas czas. I że, pomimo wzruszenia, tak urzekajaco wspominał Pan o latach spędzonych z Edwardem Goszykiem, a także o Jego ostatnich dniach życia.

Głos zabrali także pan Klaudiusz Kandzia, Burmistrz Miasta oraz Eugeniusz Ptak, Przewodniczący Rady Miasta.

Wydawać by się mogło, że w naszych czasach nikt już nie czytuje książek, nikt nie rozmawia o nich, o naszej historii i dziejach dalszych i najbliższych. Spotkanie 15 września dowiodło, że jest wręcz przeciwnie i jest wciąż grono osób, dla których kiążka jest najcenniejszym prezentem, a czas spędzony na rozmowach o tym co działo się i dzieje wokół nas nie jest czasem straconym.

Piękne jest także to, że oddaliśmy hołd Panu Goszykowi i naszą wdzięczną pamięć za to, że swoimi publikacjami przywrócił nam pamięć dni dawno minionych.

Książki wydane zostały w ramach zadania publicznego finansowanego przez Gminę Woźniki pod hasłem "Powróćmy do wspomnień" oraz zadania publicznego finansowanego przez Powiat Tarnogórski pod hasłem "Śladami wspomnień".

Na historycznej stronie Stowarzyszenia Nasze Kalety zamieściliśmy obie publikacje w formie PDF oraz galerię zdjęć ze spotkania z mieszkańcami:

http://historia.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&count=21&offset=0&ida=14#prettyPhoto

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com