Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72178

Dziś nas odwiedziło :  272

 
Zajrzyj na nasz profil na FBEdwarda Goszyka wspomina Jarosław Mielczarek.

Temat : Edwarda Goszyka wspomina Jarosław Mielczarek.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2016-10-12 12:06:58

Odchodząc z naszego świata Pan Edward Goszyk z pewnością nie miał świadomości ilu zostawia tu przyjaciół i jak wiele osób będzie Go zachowywało w swojej wdzięcznej pamięci.

W licznych rozmowach z osobami dzielącymi się swoimi historiami i wspólnie przeżytymi chwilami Pan Edward jawi się jako osoba niezwykłego charakteru o ogromnej wiedzy i nadzwyczajnej skromności. Wkróce więcej na ten temat.

Przedstawiamy tymczasem jak zapamiętał Pana Edwarda Jarosław Mielczarek z Nadleśnictwa Koszęcin.

Panowie pracowali ze sobą wiele lat i poza pracą zawodową łączyła ich także pasja do zgłębiania tajników historii lokalnej.

Publikowany tekst ukaże się drukiem w listopadowym numerze Trybuny Leśnika.

Dziękuję Panu Jarosławowi za przywołanie tego co minęło i udostępnienie nam swoich wspomnień związanych nie tylko z pracą zawodową.

 

Wspomnienie

Edward GOSZYK (1924-2016)

Urodził się 20 marca 1924 w Iskrzyczynie w gminie Dębowiec, jednej z najstarszych miejscowości Śląska Cieszyńskiego. Dzieciństwo spędził w Ochabach, gdzie jego ojciec Jan był zarządcą dworu. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Skoczowie, następnie ukończył Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, w którym nauczycielem języka polskiego był Julian Przyboś, znany poeta, eseista i tłumacz. Karierę zawodową rozpoczął w kwietniu 1945 roku, jako praktykant w leśnictwie Sieraków w ówczesnym Nadleśnictwie Dobrodzień. Dwa lata później powierzono mu obowiązki leśniczego w leśnictwie Brzezinki, następnie Przywary. We wrześniu 1947 roku zostaje służbowo przeniesiony do Nadleśnictwa Zielona, gdzie pracuje jako leśniczy w leśnictwie o tej samej nazwie. Mieszka w leśniczówce, w którą w latach 1912-1919 zajmował Stanisław Cenkier - działacz niepodległościowy na Górnym Śląsku, pracujący wówczas w administracji lasów świerklanieckich księcia Guido Donnesmarcka. Następnie celem uzupełnienia wykształcenia zostaje skierowany do Technikum Leśnego w Krasiczynie, które ukończył eksternistycznie w roku 1960. Po reorganizacji w roku 1972, kiedy dochodzi do łączenia tzw. małych nadleśnictw w większe jednostki organizacyjne, Nadleśnictwo Zielona przestaje istnieć, stając się częścią (obrębem leśnym) Nadleśnictwa Koszęcin. W „swoim” leśnictwie pracuje ponad 35 lat, aż do przejścia na emeryturę w 1989 roku. Daje się poznać, jako znakomity fachowiec, myśliwy, przyrodnik i aktywista społeczny. Poza pracą zawodową udziela się jako radny, działa aktywnie w PZŁ. W tym czasie powstają pierwsze notatki związane z historią łowiectwa, które skrupulatnie uzupełniane przez lata posłużą, jako materiał do książki „Śląskie łowy” wydanej w 2014 roku. Pasjonuje się również historią lokalną, opracowując drobiazgowo monografie kilku miejscowości powiatu lublinieckiego. Swoją bogatą wiedzą dzieli się ponadto z czytelnikami, publikując w „Przyrodzie Polskiej”, „Trybunie Leśnika”, „Gwarku”, „Montes Tarnovicensis” oraz innych lokalnych wydawnictwach - był autorem ponad 100 artykułów. Ma szerokie kontakty w środowisku dziennikarskim i cieszy się ogromnym autorytetem wśród lokalnych znawców i miłośników historii.

W roku 2003 ukazują się „Kartki z historii lasów i łowiectwa” pierwsza i jedyna, jak do tej pory monografia Nadleśnictwa Koszęcin, nad którą pracował przez kilka lat.

W roku 2007 dzięki staraniom Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im.St,.Hadyny - wydaje kolejną książkę „Panowie na Koszęcinie od czasów najdawniejszych po Zespół Śląsk”, w której w przystępny sposób przybliża ciekawą historię koszęcińskiego zamku i jego właścicieli. Ostatnią Jego publikacją są wspomniane wcześniej „Śląskie łowy”, pasjonująca opowieść o historii śląskiego łowiectwa - wydane z okazji 90-lecia Lasów Państwowych.

Za swoją za działalność społeczną i zawodową zostaje uhonorowany wieloma odznaczeniami i medalami okolicznościowymi, m,in. brązowym, srebrnym oraz złotym Krzyżem Zasługi, medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, „Medalem Zasługi Łowieckiej”, „Różą Lutra” i wieloma innymi.

Zmarł 2 września 2016 roku, spoczął na cmentarzu ewangelickim przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Był życzliwym, zawsze uśmiechniętym i skromnym człowiekiem - takim będziemy Go pamiętać.

 

Jarosław Mielczarek

 

 

 

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com