Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72132

Dziś nas odwiedziło :  226

 
Zajrzyj na nasz profil na FBBiografia Adolfa Cogiel

Temat : Biografia Adolfa Cogiel

Kategoria :  Aktualności       Data : 2017-02-02 12:33:44

Autorski pomysł, wiele pracy i benedyktyńska cierpliwość, to składniki dzieła jakim jest Biografia Adolfa Cogiel.

Pan Cogiel był mieszkańcem naszego miasta i autorem jedynego w Polsce pomnika kobiety sanitariuszki. Ten pomnik, stojący w dzielnicy uzdrowiskowej miasta Kołobrzeg, miał byc wyrazem uznania dla kobiet walczących w szeregach Wojska Polskiego na wszystkich frontach II wojny światowej.

Pierwowzorem jest rzeczywista postać - szeregowa Ewelina Nowak, która zginęła niosąc pomoc rannemu żołnierzowi.... Piękna i wzruszająca to historia i warto ją poznać.

Zwłaszcza dlatego, że autorem pomnika jest mieszkaniec miasta Kalety.

Natchnieniem artysty, pana Adolfa Cogla, była pani Zofia Jankowska. Autor, rzeźbiarz i malarz, z niezwykłym kunsztem  uwiecznił  wizerunek  tamtej cichej żołnierki. Patrząc na pomnik bez trudu odczytujemy wzruszenia, bohaterstwo i emocje... gorzkie, pełne cierpienia.

Do naszych rąk trafiły dwie pozycje : "Biografia Adolfa Cogiel" oraz zbiór wierszy "Pamiętać Cię chcę - Kołobrzeska sanitariuszko".

Autorką obu pozycji jest Pani Małgorzata Brol, której wielki szacunek za włożony trud w odszukanie wielu szczegółów i faktów z życia Adolfa Cogla oraz odszukania pani Zofii Jankowskiej.

Pozycje te zasługują na uwagę z wielu powodów i bardzo serdecznie dziękujemy Autorce za przekazane nam materiały. Osoby zainteresowane informuję, że można je wypożyczyć w siedzibie Stowarzyszenia do poczytania. Warto poznać informację o jednym z naszych  mieszkańców, zdolnym człowieku, który powoli zamazuje się w oparach zapomnienia.

Jak to powiedziała na spotkaniu w Kołobrzegu Pani Małgorzata Brol "Zwycięzcą jest historia".

Właśnie.

 

W internecie znalazłam materiał wideo z kołobrzeskiej promocji ww. pozycji, tam szczegóły o życiu Adolfa Cogla, ale także sama uroczystość :

http://gminadygowo.pl/index.php/publicystyka/historia-z-tej-ziemi/1388-historia-z-tej-ziemi-kolobrzeska-sanitariuszka

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com