Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
Linki



EKO.naszekalety.eu



HISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   117937

Dziś nas odwiedziło :  92

 
Zajrzyj na nasz profil na FB







Z dziejów Jędryska; w poszukiwaniu źródeł.

Temat : Z dziejów Jędryska; w poszukiwaniu źródeł.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2017-07-16 22:19:41

Tropiąc ślady dawnych dziejów z naszych okolic dotarliśmy do Kuźni Wodnej w Starej Kuźnicy w woj. świętokrzyskim. Udało nam się dotrzeć do jedynej, w tak dobrym stanie, kuźni wodnej. Niestety niszczeje, niezbyt zaopiekowana przez władze i byłego właściciela tego miejsca jakim jest warszawska NOT. Ogromnie żal tego niezwykłego zabytku techniki, będącym jedynym w Polsce przykładem zachowanej w całości kuźni z miechem, młotem napędzanym kołami wodnymi oraz mechanizmem pozwlającym sterować wszystkim z wnętrza kuźni. Wewnątrz znajdują się także narzędzia, ale nie jestem pewna czy autentyczne czy tylko zbliżone wyglądem do tych używanych dawniej.

Przyglądając się temu wnętrzu pełnemu szeptów historii zastanawialiśmy się dlaczego pozwala się, aby takie niezwykłe miejsca niszczały i popadały stopniowo w ruinę... Szkoda, szkoda.

Aby wejść do wnętrza wielkiej drewnianej szopy, w której znajduje się kuźnia, poprosiliśmy o pomoc mieszkającego obok pana Niewęgłowskiego, który jest wnukiem dawnego kowala pracującego w kuźni Adama Niewęgłowskiego.

Jeszcze niedawno wprawiano kuźnię w ruch, korzystając z przepływającej obok rzeki Młynkówki, teraz już rzadko się odbywają takie pokazy W latach 80. XX wieku podmokły teren, z którego woda spływała na koło wodne, został uregulowany i w jego miejscu powstał zbiornik wodny z ciekawym sześciokątnym spływem, z którego woda odpływa pod ziemią . Zbiornik jest zarybiony, a jego walory widokowe przyciągają turystów.

Jak podają źródła internetowe niewiele wiadomo na temat miejscowości Stara Kuźnica, wymieniona jest ona w aktach z roku 1622 ale początek przemysłu hutniczego tamtych terenów z całą pewnością miał miejsce znacznie wcześniej. Jak podają skąpe źródła historyczne pomiędzy wiekiem XVI a XIX czynna była tam dymarka o czym świadczą pozostałości żużla hutniczego. W latach 1846-1860 (zależnie od źródeł) powstał tu wielki piec hutniczy o wydajności 400 ton i z przerwami pracował do roku 1893. Korzystał z tego samego ujęcia wody co kuźnica. Zachowały się resztki kemiennych fundamentów.

Ciekawostką dla naszych mieszkańców może być fakt, że niedaleko znajduje się urocza wioska o nazwie Drutarnia. Nazwa ta z pewnością nawiązuje do metalurgicznych tradycjii sprzed wieków.

Za nami ciekawa wycieczka do czasów odległych i ciekawych miejsc, a Państwa zapraszam do galerii z wyprawy:

http://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&count=20&offset=0&ida=70

 

 

 

 



Autor artykułu : Tania




 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com