Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72987

Dziś nas odwiedziło :  173

 
Zajrzyj na nasz profil na FBRewitalizacja - spotkanie z organizacjami pozarządowymi.

Temat : Rewitalizacja - spotkanie z organizacjami pozarządowymi.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2017-10-25 23:01:50

Dziś - 25 października 2017 - odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne tym razem z organizacjami społecznymi Miasta.

Na spotkaniu odbyła się gorąca dyskusja i padło wiele trafnych spostrzeżeń oraz dużo interesujących pomysłów na konkretne działania np. ścianka wspinaczkowa, park linowy, młodzieżowy Dom Kultury, zajęcia artystyczne i rękodzielnicze (wikliniarstwo, garncarstwo, decoupage).

Ponadto wspólnie zostało stwierdzone, ze Kalety mają potencjał turystyczny, ale brakuje bazy noclegowej, oznakowania ścieżek rowerowych, mapek z ciekawymi miejscami w mieście. Warto by było zapewnić jakieś atrakcje dzieciom i młodzieży oraz dać im możliwość rozwijania zainteresowań. To tylko garść pomysłów, których było o wiele więcej, więc wspólnie można stworzyć naprawdę ciekawe projekty, który w przyszłości mogłyby być zrealizowane.

Jednak na moje powtórne pytanie na jakiej podstawie zostały wyznaczone obszary rewitalizacji usłyszałam odpowiedź "Nie mogę Pani tego w tej chwili przedstawić".

Padło nawet pytanie dlaczego obszar okręgu 8 został wyznaczony do rewitalizacji (ul. Chmielna, Czarneckiego, Damrota, Dąbrowskiego, Długosza, Drzymały, Głowackiego, Jaśminowa, Księżycowa, Młodzieżowa, Polarna, Twardowskiego, Wodna, Wolności, Wrzosowa, Zagłoby, Żeromskiego) jakoś nikt z obecnych na sali osób nie potrafił dopatrzyć się tam jakichś większych problemów społecznych.

Przed konsultacjami powinien zostać wskazany obszar zdegradowany jaki wyjdzie z diagnozy opartej na danych z MOPSu, Policji, Powiatowego Urzędu Pracy i innych jednostek. Przedstawia się taki obszar mieszkańcom i wspólnie z mieszkańcami wyznacza się obszar rewitalizacji, czyli obszar na którym będą realizowane poszczególne projekty.

Czy ktoś przedstawił nam jak został wyznaczony ten obszar? Czy mieliśmy możliwość wspólnie zadecydować o tym, jakie obszary będziemy rewitalizować? U nas mieszkańcy przychodzący na konsultacje dostają gotowy obszar, na którym mają się skupić i przedstawić swoje pomysły. Ale jeśli mamy z góry narzucony obszar, to nawet nie zastanawiamy się i możemy przez to przeoczyć obszary, które naprawdę wymagają wsparcia.

Dlaczego mamy rewitalizować tylko samo centrum, a co z pozostałymi dzielnicami Kalet: Drutarnią, Zieloną, Miotkiem, Kuczowem, Truszczycą czy Mokrusem. Czy one nie wymagają wsparcia? Nie można obszarem rewitalizacji objąć całej gminy, ale może warto wybrać te obszary, które tego naprawdę potrzebują.

Katarzyna PłonkaAutor artykułu : Katarzyna Płonka
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com