Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   74653

Dziś nas odwiedziło :  323

 
Zajrzyj na nasz profil na FBMuzeum Powstań Śląskich

Temat : Muzeum Powstań Śląskich

Kategoria :  Aktualności       Data : 2018-06-25 18:23:35

  - Przejażdżka tramwajem po Górnym Śląsku sprzed wieku.

- Telefoniczna rozmowa z ludźmi, których już nie ma.

- Rozmowa z użyciem historycznych aparatów telefonicznych.

- Wyposażanie powstańca w rzeczy niezbędne do wymarszu na bój.

- Skonstruowanie działa, wydrukowanie ulotki powstańczej....

I wiele wiele innych jeszcze, nie spotykanych w zwykłych muzeach zajęć, ekspozycji, w tym multimedialnych.

Ekrany dotykowe, gry i quizy. Muzeum nie musi być nudne. I nie było.

To, które odwiedziliśmy dziś - 25 czerwca 2018 r - w Świętochłowicach. Muzeum Powstań Śląskich. To miejsce pełne emocji, wspomnień, wizualizacji, ruchomych ekspozycji, gier i eksponatów, które pozwalają poczuć się jakbyśmy byli uczestnikami tamtych wydarzeń sprzed lat. 

Zupełnie inne od wszystkich muzeów jakie znamy. Historia powstań śląskich to dla wielu wciąż termat dość kontrowersyjny, ponieważ wiąże się z niejednoznacznymi wyborami, trudnymi, bolesnymi. Przenosimy się do tamtych czasów w sposób bardzo wspólczesny, bierzemy udział w multimedialnych speklaklach, oglądamy wiele oryginalnych przedmiotów, gramy w gry... niesamowite to miejsce. Miejsce, gdzie poznajemy historię w sposób emocjnonalny, nie tylko słyszymy o wydarzeniach, lecz wraz z powstańcami bierzemy w nich udział, przeżywamy je, bierzemy udział w plebiscycie.

Wyruszamy także w swego rodzaju podróż w czasie, która możliwa jest dzięki niezwykłym nagraniom z lat 70, stworzonym przez reportażystów Polskiego Radia Katowice. To cudowne, bezcenne nagrania, które utrwaliły dla nas opowieści, żyjących wtedy jeszcze powstańców. Nieprawdopodobne, wzruszające wrażenia.

Ktoś miał niesamowity pomysł na to miejsce i udało mu się to zrealizować w dwustu procentach. Muzeum w Świętochłowicach powinno stać się stałym punktem lekcji historii w każdej szkole.

Zwiedzaliśmy to miejsce w ramach projektu realizowanego dzięki grantowi ze Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, pod hasłem "100 Lecie Państwa Polskiego, poznajemy historię najbliższą". I choć grupa, z którą wybraliśmy się w tę niezwykłą podróż  była wielopokoleniowa, ( najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a pesel najstarszego uczestnika zaczynał się od cyfry 46) to nikt się nie znudził w czasie pobytu w tej znakomitej placówce.

Chcielibyśmy raz jeszcze kiedyś tu powrócić.

Dziękuję Paniom z Obsługi Kasowej za przychylność, elastyczność i życzliwość.

Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękuję za mobilizację, otwartość i cierpliwość. W trakcie podróży przeprowadzone zostały dodatkowo konkursy z nagrodami i nie było problemu z ochotnikami, mamy bardzo mądrą i sympatyczną młodzież w każdym wieku. Wręczono także  upominki dla najstarszego i najmłodszego uczestnika projektu oraz przeprowadzono słynny już stowarzyszeniowy Mambokurs :-) ( ten wygrał nasz nieoceniony Kierowca Pan Piotr Ciuk - gratulujemy! :-) ) Przy okazji dziękujemy firmie CIUK za profesjonalizm, komfort jazdy i wyrozumiałość dla organizatorów.

Dziękuję jeszcze tak od siebie Paniom z Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Woźnikach, Panie wiedzą dlaczego :-)

Poniżej fotogaleria, pozostałe zdjęcia roześlę na priv:


http://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=83Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com