Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   73023

Dziś nas odwiedziło :  209

 
Zajrzyj na nasz profil na FBSzukając zapomnianych wydarzeń.

Temat : Szukając zapomnianych wydarzeń.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2018-07-16 20:23:01

Pracujemy nad reprintem książki Leonarda Jagody "Gorycz Wrześniowa 4 dni z Kalet do Janowa". 

Aby nieco wzbogacić pierwotną wersję książki, chciałabym dodać trochę więcej informacji o tym co działo się w naszym mieście w czasie kampanii wrześniowej 1939, a także zamieścić dodatkowo ciekawostki z tamtego czasu.

W poszukiwaniu śladów minionego okresu w dziejach zawędrowaliśmy dziś - 16 lipca 2018 - w wiele miejsc, w tym na górkę zwaną zwyczajowo Iberwing, z której w latach powojennych młodzież zjeżdżała na nartach. Skąd nazwa tego miejsca? Co tam się działo? Co zapamiętali najstarsi mieszkańcy dzielnicy Jędrysek? O tym w książce.

Odszukaliśmy także wszystkie okoliczne groby ( te o których wiedzieliśmy), miejsca, o których krążą opowieści, nie zawsze potwierdzone przez historyków, czasem sprzeczne, lecz często pasjonujące.

Odwiedziliśmy sąsiadów bliższych i dalszych, telefonowaliśmy, pytaliśmy, rozmawialiśmy z ludźmi, których wspomnienia są prawdziwą kopalnią wiedzy o tym co kiedyś.

Pytaliśmy, szperaliśmy, jeździliśmy, wędrowaliśmy przez leśne ostępy.

Rowery wytrzymały, my też.

Efekty pojawią się w reprincie Goryczy Wrześniowej już w sierpniu. Promocja książki odbędzie się w czasie wydarzenia plenerowego pod hasłem VIII Rodzinne Grzybobranie, proszę śledzić stronę, szczegóły wydarzenia już niebawem.

Reprint ukaże się w ramach realizacji projektu grantowego na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego na rok 2018 w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com