A wszystko zaczęło się od...tak.
Dwie organizacje jeden cel.
Stowarzyszenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” i LGD „Brynica to nie Granica” postanowiły w ramach projektu współpracy pt: „Stwórzmy Razem Markę Lokalną” zachęcić organizacje, osoby prywatne, przedsiębiorców, producentów do udziału w konkursie „Pomysł na produkt lokalny”, aby tym sposobem doprowadzić do stworzenia produktu lokalnego, lub już istniejącego do wypromowania go w naszym regionie.
Do konkursu przystąpiło aż 67 podmiotów, 67 wniosków, w tym i nasz wniosek napisany i złożony przez Radosławę Radziwończyk reprezentantkę Stowarzyszenia „Nasze Kalety”
Później czekanie na wyniki i w końcu dzień, który był dla nas wyróżnieniem.
W tym to dniu po raz pierwszy „Rodzinne Grzybobranie” zostało wyróżnione tytułem Laureata Konkursu Marka Lokalna w kategorii Dziedzictwo Kulturowe.
To nie koniec, lecz początek naszych przygód z marką lokalną.
Kolejny krok to dwudniowe szkolenie w Ustroniu z udziałem wszystkich Laureatów konkursu, które pozwoliło nam samym poznać się i wymienić doświadczeniami z innymi wyróżnionymi osobami.
Następnie był wyjazd studyjny do Sandomierza, gdzie aktywnie ja i Radosława Radziwończyk-Gabryś ( czyli Tania) brałyśmy udział w warsztatach, dyskusjach i zajęciach oraz odwiedzałyśmy wiele miejsc stworzonych przez Sandomierską społeczność, miejscach produkcji i promocji lokalnych produktów. Było to niezwykle inspirujące i motywujące wydarzenie dla nas.
Po pełnych wrażeń dniach spędzonych w Sandomierzu, emocjach, które nam towarzyszyły już w drodze powrotnej siedząc w autobusie uzgadniałyśmy z Tanią jak wypromować nasz produkt lepiej niż dotychczas, bo przecież nasz produkt promowany jest od kilku lat, a istnieje od zawsze, a zatem co zrobić, aby nasza promocja była ciekawa, aby zachęcała do przyjazdu w nasze strony turystów w pozyskiwaniu tegoż produktu jakim są grzyby.
LGD Leśna Kraina Górnego Śląska dała nam narzędzia i możliwości, udostępniono nam miejsca na Festiwalach Produktów Lokalnych. I tak w Koszęcinie, Ciasnej, Siewierzu i Tworogu nasze autobusowe uzgodnienia przelały się powoli na rzeczywistość.
Kto śledził nasze artykuły na stronie, oglądał zdjęcia stoisk, ten widział ile pracy włożyliśmy w promocję naszego Rodzinnego Grzybobrania, a zarazem Produktu Lokalnego, Laureata Marka Lokalna
Ale, co dalej, czyżby na tym się skończyło, co zamierzamy zrobić?
W czasie tych imprez plenerowych, w czasie dyskusji i spotkań z innymi Laureatami zrodził się pomysł.
Stwórzmy Nasze Kaletańskie Produkty Lokalne!
Jeden produkt już mamy, grzyby i nasze doroczne wydarzenie plenerowe, pod hasłem Rodzinne Grzybobranie.
Szukajmy kolejnych.
Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców, hobbystów, artystów, grupy społeczne, itp. do wzięcia udziału w naszym tegorocznym Rodzinnym Grzybobraniu, gdzie zostanie utworzone specjalne miejsce - stoisko na promocję Waszych produktów.
Zacznijmy teraz, pokażmy jakie mamy możliwości i dobra.
Jak ma wyglądać przedstawienie Waszych produktów.
W dniu 25 sierpnia na VIII Rodzinnym Grzybobraniu po raz pierwszy będzie stoisko z produktami lokalnymi. Chcielibyśmy, aby takie stoisko było każdego roku i na każdej plenerowej imprezie.
Każdy, kto ma chęć przedstawić swoje wyjątkowe produkty, rękodzieła, wyroby cukiernicze, przetwory, może to zrobić zgłaszając się do 15 sierpnia do Aliny Matlik k koordynatora tej wystawy.
W zgłoszeniu należy określić jaki to ma być produkt, w jakich ilościach i czy osoba wystawiająca będzie samodzielnie promowała swój produkt. Więcej szczegółów udzieli koordynator. Pamiętajmy, aby produkty lokalne miały tematykę naszego miejsca. Mogą to być przetwory z owoców leśnych, rękodzieła, pamiątki, związane z naszym miastem, itp.
Na dzień dzisiejszy mamy:
1.Rodzinne Grzybobranie,
2.Grzybki Tani, które niektórzy mieli okazję już spróbować, ponieważ pojawiały się na każdym dotychczas Grzybobraniu,
3„Ala-grzybki”Aliny, w kategorii wyroby cukiernicze, które podbijały serca odwiedzających nasze stoiska na Festiwalach,
4. Grzybowe Pieczywo BIEŃ,
5.Artykuły ozdobne Decoupage –Sabina Howaniec,
Czekamy na dalsze pomysły i zgłoszenia.
Tylko wspólnie mamy szansę promować skutecznie nasze miasto i przyczyniać się do jego rozwoju.
Dla uczestników stoiska Produktu Lokalnego przewidujemy nagrody.