Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72243

Dziś nas odwiedziło :  337

 
Zajrzyj na nasz profil na FBUroczyste Stulecie.

Temat : Uroczyste Stulecie.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2018-11-11 15:51:29

Nadzwyczaj uroczyście - w dniu 11 listopada 2018 - świętowaliśmy tegoroczną, setną, rocznicę odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie.

Spośród stałych, tradycyjnych punktów programu, obchoduów rocznicy moją uwagę zwróciły dwa momenty; jeden to odśpiewany wspólnie przez uczestników Mszy za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Jędrysku czterozwrotkowy hymn Polski. Było to bardzo emocjonalne wykonanie i  głęboko wzruszający galowy moment uroczystości.

Odśpiewanie hymnu w kościele i w towarzystwie kaletańskiej orkiestry dętej pozostanie na długo w mojej pamięci i widziałam, że niejedna łezka w oku się zakręciła. Niesamowita chwila.

 

Trochę smutno, że tak niewielu mieszkańców naszego miasta wzięło udział w tej mszy, bo ławki świeciły pustkami.

Po mszy odbył się przemarsz delegacji, orkiestry, mażoretek, młodzieży i dzieci z kaletańskich placówek oświatowych i mieszkańców oraz władz samorządowych pod pomnik, gdzie złożono tradycyjne wiązanki. Stowarzyszenie Nasze Kalety reprezentowała delegacja w składzie : Anna Gansiniec, Alina Matlik oraz prezes Adam Gabryś.

W swoim przemówieniu Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, podkreślił ważność dzisiejszego dnia i serdecznie przywitał posłankę z ramienia PiS panią Barbarę Dziuk, a także innych  przybyłych gości i dalegacje. Pani posłanka została także zaproszona do zabrania głosu, a następnie  na gorącą kawę do urzędu i tam podejmowana przez władze miasta z niezwykła atencją i uprzejmością.

Drugi, piękny i wzruszający moment był wtedy, gdy obserwowałam malutkie dzieci z niepublicznego przedszkola Bystrzaki, które wraz ze swoją panią Dyrektor Dorotą Mazan z wielką radością i przejęciem składały wiązankę pod pomnikiem. Pięknie, że uczymy najmłodszych  jak ważne są symbole i dziedzictwo kulturowe naszego Państwa.

Pogoda sprzyjała wyjściu z domu więc mieszkańców uczestniczących w uroczystościach było sporo i to także bardzo cieszy.

Po oficjalnych punktach, był czas na spotkanie i rozmowę przy kawie i śląskim kołoczu w urzędzie miasta, dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta za przygotowanie tego spotkania, bo tak mało w gruncie rzeczy mamy czasu na spotkania nieformalne i rozmowy na luzie. Doceniajmy te chwile.

Był także czas na krótkie spotkania i wymianę myśli, z osobami, których nie spotyka się na codzień, gdy zabiegani i pochłonięci obowiązkami ledwo odróżniamy noce od dni.

Świętujmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości, ale celebrujmy także przyjaźnie i spotkania ze znajomymi.

W galerii zamieściłam kilka zdjęć: http://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=86 

A tu kilka fotek z wieczornej uroczystości zorganizowanej przez kaletański Chór Sonata i dzieci ze szkoły w Miotku. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrygent Iwony Skop. Niezapomniane wzruszenia przy wspólnym śpiewaniu. Brawa dla dzieci i zapraszamy do galerii:

http://naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=87

 

 

 

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com