Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72587

Dziś nas odwiedziło :  177

 
Zajrzyj na nasz profil na FBIX Konferencja w Zielonej

Temat : IX Konferencja w Zielonej

Kategoria :  Aktualności       Data : 2019-03-17 19:19:15

            IX konferencja pod tytułem "Zielona w nowym sezonie turystycznym" już za nami. Odbyła się w piątek 15 marca w sali konferencyjnej Ośrodka Wypoczynkowego przy ul. Owocowej w Kaletach- Zielonej.

            Celem tej konferencji, jak w ubiegłych latach było podsumowanie wszystkich zmian infrastrukturalnych oraz projektów, jakie zostały zrealizowane w ubiegłym roku.

            Konferencję otworzył burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, który powitał zaproszonych gości. Następnie radna dzielnicy Zielona – Mirosława Potempa, rozpoczęła konferencję - prezentacją multimedialną. Została ona podzielona na trzy segmenty – w pierwszej zobaczyliśmy plany zrealizowane w ubiegłym roku. Druga obejmowała plany tegoroczne a ostatnia to całokształt najważniejszych przedsięwzięć w Zielonej wykonanych na terenie zbiorników wodnych od 2011 roku.  Ponownie jak w ubiegłych latach - wspomniano artykuł “Zielona umiera”, który ukazał się na łamach Gwarka w 2010. Dla przypomnienia, artykuł przedstawiał Zieloną tuż po powodzi, która wyrządziła wiele strat w tej dzielnicy. Właśnie ta trzecia część prezentacji pokazuje nam jak Zielona zmieniła się diametralnie – odbudowano kanał ulgi, zamontowano wiele drewnianych wiat spoczynkowych, siłowni zewnętrznych. Powstało nowe oświetlenie oraz boisko przy dolnym zbiorniku. Uruchomiono wypożyczalnię sprzętu wodnego, rowerów trekkingowych. Oznakowano kolejne ścieżki ekologiczno – dydaktyczne. Zakupiono łódź płaskodenną z silnikiem motorowym wraz z przyczepą pod łodziową. Uruchomione zostało dodatkowe miejsce zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli przy dolnym zbiorniku.  Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwali i w tym roku także będą czuwać: ratownicy WOPR, druhowie z kaletańskiej OSP, rowerowe patrole Komisariatu Policji w Kaletach. Wspomniano również o corocznym, wiosennym czynie społecznym, który przygotowuje Zieloną na nowy sezon a  w którym Stowarzyszenie Nasze Kalety bierze udział.

            Część konferencji stanowiła również dyskusja na temat szkód wyrządzanych w nad tymi zbiornikami przez bobry poprzedzona prezentacją multimedialną wykonaną przez mieszkańców Zielonej.

            Na ten rok zaplanowano kolejne atrakcje, które przyciągną jeszcze więcej turystów oraz mieszkańców aby aktywnie spędzali czas w Zielonej: m.in: - doposażenie plaży w parasole i leżaki, zamontowanie wodnego placu zabaw dla dzieci. Ma powstać Hot Spot WiFi4EU przy górnym zbiorniku. Stacjonarne leżaki i oświetlenie hybrydowe mają powstać na grobli łączącej zbiorniki co na pewno uatrakcyjni pobyt. Powstaną również kolejne stanice rowerowe, z których jedna zostanie umiejscowiona w Zielonej.

            W tym roku zaplanowano duże imprezy w tej dzielnicy – m.in.: Dni Kalet, które po raz pierwszy odbędą się w Zielonej  oraz w czerwcu Mistrzostwa Świata w Strzelectwie Pneumatycznym.

 

            Następnie burmistrz Miasta Klaudiusz Kandzia podziękował wszystkim przedstawicielom instytucji , dzięki którym Zielona co roku rozwija się i pięknieje. Słowa uznania pod kątem rozwoju Zielonej wyraził m.in. Józef Kubica  - Radny Województwa Śląskiego.

            Wśród wielu zaproszonych gości byli m.in.: wyżej wymieniony Józef Kubica, Nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin i Świerklaniec, Tomasz Olczyk - Komendant Komisariatu w Kaletach. Krzysztof Łoziński -  członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego. Abdullah Al-Selwi -  kierownik Zarządu Zlewni Środkowej Odry - odcinek opolski z siedzibą w Opolu.

Udział wzięli także przedstawiciele: z Zarządu Dróg Powiatowych, Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska Sp. z o.o, Piotr Świerc – właściciel ośrodka "Zielona", Józef Rzepka – właściciel ośrodka, Robert Kuder Prezes Koła PZW Kalety, mieszkańcy Zielonej oraz radni Rady Miejskiej.

            Jak co roku gratuluję kolejnej udanej konferencji w Zielonej - również dziękuję za zaproszenie Naszego Stowarzyszenia do udziału w niej.

Patronat medialny sprawował: Tygodnik GWAREK, Dziennik Zachodni oraz TG Stacja.

 

 

 Autor artykułu : Izabela Cogiel-Kocyba
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com