Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   145393

Dziś nas odwiedziło :  676

 
Zajrzyj na nasz profil na FBPomóżmy Mikołesce.

Temat : Pomóżmy Mikołesce.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2019-04-17 21:49:00

Grzyby, jagody, spacery, rowerowe wycieczki i spotkania towarzyskie w miłym ogródku u Pani Irenki.... to wszystko może niedługo zniknąć, jeśli sprawdzi się plan stworzenia kopalni kruszywa w Mikołesce.

Od kilku dni zbierane są podpisy pod protestem przeciwko wydobywaniu kruszywa w okolicy Mikołeski. Jesteśmy całym sercem po stronie mieszkańców tej niewielkiej miejscowości. Tyle tam spotkań, rozmów, wspomnień....

Co nam zostanie, gdy pozwolimy na zburzenie  okolicę tak piękną przyrodniczo i turystycznie ?

Jak wynika z pisma skierowanego do naszego Stowarzyszenia (cytuję fragment) : "W związku z uzyskaną informacją o planach wydobycia kruszywa w lesie w okolicach Mikołeski, jako mieszkańcy, turyści, a przede wszystkim miłośnicy przyrody, składamy protest,  informując, że realizacja tego planu grozi dewastacją środowiska naturalnego. Jeśli plan wydobycia byłby realizowany to zniszczeniu ulegnie wiele hektarów lasu oraz siedlisk różnego rodzaju ssaków, ptaków, gadów i płazów.Nasze obawy wynikają z zatwierdzonego decyzją MarszałkaWojewództwa Śląskiego w dniu 8 marca 2019r. dokumentu pt. „ Projekt robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznanie złoża kruszywa naturalnego na terenie Nadleśnictwa Świerklaniec ‘’ nr dec. 701/OS/2019. Zgodnie z tą decyzją Pole B o powierzchni ok. 10,7 ha obejmuje m.in. działkę o nr. ewid. 46, obręb ewidencyjny 241308_2.0005 Mikołeska. Decyzje dotyczące planów wydobycia kruszywa w okolicach  Mikołeski podjęto bez jakichkolwiek konsultacji z lokalną społecznością.

         Planowana inwestycja będzie miała ogromny i negatywny wpływ na sąsiadujące cenne przyrodniczo drzewostany, liczne wilgotne siedliska z bogatą fauną i florą, a także na użytek ekologiczny „ Bagno Mikołeska ” (tzw. Kacze Jezioro). Nie bez znaczenia jest fakt, iż „ Bagno Mikołeska ‘’ , jest miejscem występowania i gniazdowania żurawia zwyczajnego. Ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunku i wymaga ochrony czynnej, polegającej na ochronie terenów podmokłych i bagiennych. Zagrożone będzie także dalsze istnienie popularnej i uczęszczanej trasy turystycznej leśnarajza ” oraz trasy rowerowej o nazwie „ pętla z cisemDonnersmarcka ‘’.

         W czasie wydobycia kruszywa zwierzętom i ludziom szkodzić będą: hałas i wibracje oraz zapylenie, a intensywnyciężki transport samochodowy będzie stwarzał istotne zagrożenie dla życia mieszkańców  i osób korzystających z dróg leśnych oraz dla zwierząt."

(koniec cytatu).

Listy poparcia protestu znajdują się :

1. Sklep Wielobranżowy pani Aleksandra Lisiecka ( w podkowie)

2. Stowarzyszenie Nasze Kalety, Jędrysek ul. Mickiewicza 7

3. Sklep Państwa Maruszczyk, Jędrysek ul. Sienkiewicza.

4. Zakład Krawiecki Pani Marioli Helisz, Jędrysek ul. Sienkiewicza

Podpis złożyć można także w formie elektronicznej pod adresem:

https://www.petycjeonline.com/protest_dotyczcy_planu_wydobycia_kruszywa_w_okolicach_mikoeski

 

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com