Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72200

Dziś nas odwiedziło :  294

 
Zajrzyj na nasz profil na FBHutnictwo, realizacja projektu.

Temat : Hutnictwo, realizacja projektu.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2019-06-17 17:53:56

Realizując projekt, dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach pod tytułem "Ferdynand Koulhaas – kaletański magnat przemysłowy, przedsiębiorca czy wynalazca?", zabraliśmy w dniu 16 czerwca 25 osobową grupę uczestników na tereny województwa świętokrzyskiego, w poszukiwaniu informacji o starożytnych metodach hutniczych.

Materiał zebrany w trakcie warsztatów, ciekawostki, informacje oraz zdjęcia, pozwolą na stworzenie pełniejszej publikacji związanej z życiem i działaniem Jana Ferdynanda Koulhaasa, który zapoczątkował współczesne procesy wytopu stali.

Szkoda, że na naszych terenach zachowały się jedynie przekazy czasem ustne, a czasem książkowe na temat tego jak wyglądały ówczesne procesy produkcyjne. Na szczęście bardzo wiele zachowało się maszyn i urządzeń na terenie województwa świętokrzyskiego. Tam zwiedziliśmy Muzeum Zagłębia Staropolskiego, starą kuźnię w miejscowości Kuźnica Stara, Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, a na koniec pozwiedzaliśmy także Klasztor Święty Krzyż.

Wycieczka trwała cały dzień i okazuje się, że jeden dzień na to wszystko, co chcielibyśmy jeszcze zobaczyć to jednak za mało. Może kiedyś uda się stworzyć projekt na dłuższy pobyt, bo naprawę warto gromadzić wiedzę o tym, co dawno przeminęło. Warto wziąć udział w prelekcjach, pogadankach i warsztatach tematycznych, by ocalić choć trochę przeszłość od zapomnienia.

W trakcie wyprawy odbyły się także konkursy dla uczestników oraz przyznano upominek dla najstarszego i najmłodszego nr PESEL w grupie :-)

Dziękujemy literce B za przygotowanie pysznej niespodzianki :-)

Zapraszam do galerii, w której prezentujemy głównie urządzenia i maszyny oraz obiekty. Ze względu na RODO pozostałe zdjęcia zostały udostępnione na grupie Świętokrzyskie Hutnictwo, można sobie pobierać i kopiować stamtąd do woli.

Galeria tutaj : http://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=94

Wszystkim naszym przemiłym uczestnikom raz jeszcze dziękujemy za udział w projekcie i spędzenie z nami bardzo intensywnej niedzieli.

Dziękujemy także firmie transportowej Trelek.eu oraz Panu Kierowcy za  życzliwość, pomoc i elastyczność.

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com