Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   74677

Dziś nas odwiedziło :  347

 
Zajrzyj na nasz profil na FBŁąka trzęślicowa wraca do życia.

Temat : Łąka trzęślicowa wraca do życia.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2020-06-07 08:18:31

Kilka dni deszczu, ciepłe dni i wystarczyło, aby kaletańska łąka trzęślicowa odradzała się się po okresie suszy. Trochę później niż zwykle, ale jest.

Na razie powoli i z ociąganiem, jakby niepewnie i nieśmiało,  ale kosaćce zaczynają się podnosić, pojawiły się pączki i pierwsze rozwinięte okazy w pełnej swojej krasie.

Tak jak kraj otrząsa się po pandemii tak nasza najpiękniejsza łąka kaletańska daje nam sygnał, że będzie jeszcze przepięknie i będziemy jeszcze szczęśliwi :-)

Przypomnę osobom, które nie wiedzą, że na terenie naszego miasta znajduje się położona pomiędzy lasami śliczna łączka trzęślicowa, objęta ochroną, na której rozpościera się jedno z najliczniejszych w województwie stanowisk kosaćca syberyjskiego. Poza tym kwiatem jest ona również siedzibą innych, chronionych roślin w tym między innymi miecznika dachówkowatego czy rutewki żółtej. Łąka trzęślicowa to teren najczęściej będący pozostałością osuszania mokradeł i takie środowisko upodobał sobie między innymi - widoczny na zdjęciu - kosaciec syberyjski.

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto tam czasem podjechać rowerem, bo mamy przecież niedaleko i podziwiać to, czego jeszcze ręka człowieka nie zniszczyła.

Obawiam się niestety, że jeśli okresy suszy będą się przedłużały to niebawem i to nie będzie nam dane.

Tymczasem przebudzenie kosaćców niech będzie światełkiem w tunelu i dobrym prognostykiem dla nas w tym obecnym, trudnym czasie.

 

 

 

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com