Nasze miasto, jak żadne inne, położone jest w urokliwym otoczeniu lasów obfitujących w bogactwo przeróżnych ekosystemów.
Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak korzystne jest takie otoczenie dla mieszkańców i to bez względu na wiek. Otoczeni przyrodą dostarczamy nam samym i naszym dzieciom możliwości wzrastania w systemie jak najbardziej naturalnym. To przestrzeń dla fantastycznych strategii wzrastania w ekosystemie nam najbliższym, często tuż za płotem.
To także element procesu edukacyjnego wpisującego się w kaletański kontekst lokalny, kulturowy, ekologiczny, społeczny. To także wspomaganie dzieci w szkolnym uczeniu się i gromadzeniu przez nie doświadczeń. To miejsce inspirowania i motywowania najmłodszych pokoleń do obserwacji przyrody w miejscu najbardziej naturalnym. Nie wystarczy przecież edukacja teoretyczna, wszyscy najlepiej uczymy się przez działanie, aktywność, w tym i poprzez zabawę.
Wyprawa do lasu to może być także najlepszy sposób spędzania czasu w towarzystwie rodziców i dziadków. Jest to także piękny przykład na współpracę międzypokoleniową i kształtowanie od najmłodszych lat właściwych postaw i umiejętności zachowania się wśród roślin i zwierząt.
Ostatnie miesiące to czas kumulowania się pewnych negatywnych aspektów cywilizacyjnych. Zwłaszcza okres pandemii, którego doświadczyliśmy wszyscy, przymusowa alienacja naszych dzieci i młodzieży w czterech ścianach swoich pokojów sprzyja problemom emocjonalnym, trudnościom z koncentracją i dłuższym skupieniem uwagi, podwyższonej zapadalności na zachorowania... Można długo wymieniać.
Receptą na to wszystko jest las. Powrót do natury, sprzyja po pierwsze podniesieniu naturalnej odporności przebywających w lesie ludzi, uczy dzieci spontaniczności i samodzielnego odkrywania świata i niejako przy okazji uczy jak się zachować, jak nie niszczyć przyrody i w pełni korzystać z jej uroków.
Powyższe słowa potwierdzją najnowsze badania naukowe, udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że dzieci wychowywane w bliskości lasu, czy ogólnie przyrody, są dużo zdrowsze, ich społeczne kontakty z innymi osobami są głębsze, a uczenie się jest efektywniejsze. Natura sprzyja utrzymywaniu koncentracji i rozwija kompetencje pamięciowe. Nie mówiąc juz o tym, że kilka godzin w lesie to najlepsza regeneracja i stymulacja kreatywności.
Nie bez powodu najwyższe punktacje w ocenie edukacji notują kraje skandynawskie, tam właśnie edukacja przyrodnicza od lat zajmuje wysoką pozycję w programach szkolnych, dzieci każdego dnia spędzają czas w parkach i lasach i biorą udział w wielu wyprawach przyrodniczych. Znajazłam gdzieś w internecie informację, że nawet dzieci z dużych miast mają zapewniony stały, częsty i bardzo bliski kontakt z przyrodą. W jednym ze szwedzkich miast budynkiem edukacji przedszkolnej jest po prostu autobus, którym dzieci jeżdżą na wycieczki przyrodnicze, a w momencie załamania pogodowego służy on za schronienie. W autobusie znajduje się toaleta i punkt sanitarny. Geniealne, po prostu.
A my to wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Korzystajmy.
W naszej Spartakiadzie grupa wielopokoleniowa wzięła udział w prelekcji na temat korzyści z obcowania z naturą, a następnie spędziła pięknie czas na odkrywaniu i poznawaniu różnych gatunków grzybów i roślin w najbliższym otoczeniu.
Zapraszamy do galerii do zapoznania się z fotoreportażem z tego wydarzenia:
https://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=107