Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72141

Dziś nas odwiedziło :  235

 
Zajrzyj na nasz profil na FBX Rodzinne Grzybobranie to już historia.

Temat : X Rodzinne Grzybobranie to już historia.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2022-09-05 10:55:32

Jak zwykle przy organizacji tego typu wydarzeń towarzyszy nam wiele pytań, stresu i  niepewności. Wydarzenie plenerowe i w dodatku kierowane do specyficznej grupy odbiorców, a zatem pojawiaja się pytania czy dopisze pogoda, czy dotrze publiczność, czy uda się zrealizować program, czy będą udane konkurencje, czy uda się zmontować budżet czy będą grzyby... pytań jest zwykle wiele.

Takie i podobne, a było ich całe multum, stawialiśmy sobie wszyscy organizując Jubileuszowe Rodzinne Grzybobranie - X - na terenie Ośrodka Wczasowego Domki nad Jeziorem w Zielonej w dniu 3 września 2022.

Mogliśmy tam gościć dzięki nadzwyczajnej uprzejmości Pani Marty Załucka - Rzepka oraz Pana Józefa Rzepka. Serdecznie dziękujemy za ogrom pomocy i życzliwości jaki nam Państwo okazaliście.

Stowarzyszenie Nasze Kalety stanowią ludzie o różnych zawodach, w różnym wieku  i  o różnych pozycjach społecznych, ale żadne z nas nie jest menagerem, impresariem, ani milionerem. To nieco utrudnia realizację założonych przedsięwzięć.

Tym razem zaskoczenie było pozytywne. Pogoda dopisała wprost koncertowo, publiczność chętnie brała udział w proponowanych warsztatach, konkursach, zawodach i konkurencjach. Z przyjemnością obserwowaliśmy, że nie siedzieliście Państwo przy stolikach tylko aktywnie braliście udział w proponowanych aktywnościach. Odwiedzaliście stoiska, warsztaty, braliście udział w konkursach i słuchaliście z uwagą pogadanek i wykładów naszych Prelegentów. Pięknie za to dziękujemy. Nadaliście Państwo wyjątkowy klimat temu dniu.

Dziękujemy kaletańskim Seniorom za otrzymane życzenia i prezenty, zwłaszcza Pani Marii Rogocz, Pani Róży Kowolik, Pani Oli Cieślik. Szczególnie spodobał nam się prezent od członków Dziennego Domu Senior Plus w Kaletach, który mogliście Państwo podziwiać przy scenie po prawej stronie. 

 

X Rodzinne Grzybobranie miało charakter integracyjny ponieważ zarówno wśród wolontariuszy jak i uczestników byli nasi Ukraińscy Goście. Serdecznie za to dziękujemy i gratulujemy, ponieważ kilkoro otrzymało najwyższe noty w konkurencjach, w których brali udział i zostali nagrodzeni. To cudowne, że zdobyliście się Państwo na taką fantazję i mieliście ochotę do wspólnej z nami zabawy. Jeszcze długo po zakończeniu wydarzenia, gdy pomagaliście nam Państwo zbierać banery i rozmontowywać urządzenia słuchałam miłych memu sercu słów. Dziękuję.

Przybyło Tyskie Koło Łowieckie Kania ze swoimi pysznymi propozycjami potraw myśliwskich oraz wystawą zwierząt i prelekcjami dla gości, przybyło Radio Katowice, które prowadziło relację na żywo wprost z Ośrodka Wczasowego Zielona, oraz posadzili wspólnie z nami Jubileuszowy Dąb na placu zabaw w Zielonej, przybyli nasi krzewiciele leśnej edukacji, którzy nie tylko ciekawie opowiadali o lesie, ale także promowali prawidłowe zachowania w leśnych ostępach oraz opowiadali o roli Lasów Państwowych w promocji zrównoważonego rozwoju.

Przybył Pan Bartosz Gawlik z warsztatem wikliniarstwa, Pogotowie Krawieckie "Igiełka" i "Drewnowanie" prowadzili warsztaty makramy, Karol Nowakowski z zespołem prowadzili miasteczko sportowe i konkurs Noszenia Żon, Pasieka Wesoła i Maria Dwornik prowadzili opowieści o miodzie i degustację cudnych miodów smakowych, Justyn Kołek przekazał wiedzę o profilaktyce zatruć grzybami oraz poprowadził konkurs grzybowy. Czesław Tyrol zaczarował publiczność, zwłaszcza dziecięcą, opowieściami o leśnych urokach i tajemnicach, zwierzętach i roślinach, a także poprowadził dla dzieci konkurs.

 

Przyjechali do nas również Przyjaciele Amelki Kandora, dla której zorganizowali loterię fantową i kiermasz ciast. Dziękujemy Państwu za obecność i pracę włożoną w przygotowanie losów do loterii i prowadzenie stanowiska z nimi. Naszej Księżniczce życzymy zdrowia, a Rodzinie i Przyjaciołom cierpliwości i wiary w walce o zdrowie Amelki.

Asia Purgoł cudownie łączyła te wszystkie dziedziny w jedną, spójną narrację konferansjerską. Doskonale przygotowana, podpowiadała nam co gdzie i kiedy, fantastycznie reagowała na zmienny program, bo na Grzybobraniach program zwykle bywa dość umowny. Dodatkowo, zupełnie poza ustaleniami, spontanicznie, swobodnie i z gracją, poprowadziła konkurencje i konkursy dla dzieci, które otrzymały słodkie niespodzianki. Dzieci zadowolone biegały pośród drzew, domków i stoisk na terenie gościnnego Ośrodka.

Naczelny Trener kaletański Karol Nowakowski wraz z ekipą poprowadził nie tylko specjalnie dla dzieci przygotowane stanowiska sportowe, pamiętał o dzieciach z niepełnosprawnościami, ale także  zorganizował i przewodniczył Konkursowi w Noszeniu Żon. Karol dziękujemy za pracę włożoną w przygotowanie tego wszystkiego, bo wszyscy wiemy jak bardzo angażujesz się w prowadzone przez siebie projekty. Dzieci i dorośli zachwyceni. Zwłaszcza Panie w konkursie noszenia żon. Albowiem ta niezwykle widowiskowa konkurencja przyciągnęła całkiem sporo par i serdeczne gratulacje dla nich za przygotowanie i sprawność, ale przede wszystkim za odwagę wystąpienia w tak nietypowej sportowej rywalizacji. Kapelusze z głów.

Stoiska warsztatowe oblegane wręcz przez naszych gości, świetnie radziły sobie z ogromem zadań, nasi wolontariusze sprawnie i szybko reagowali na kolejne wyzwania. A proszę mi wierzyć, było ich sporo. Nie spodziewaliśmy się takiej ilości uczestników i bardzo nas to cieszy. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia do udziału.

Wolontariuszy mieliśmy niemało, przy tej okazji podziękuję szczególnie serdecznie naszym najmłodszym wolontariuszom, a byli to Natalia,Olena, Klaudia, Piotr, Witold, Krzysztof, Zuzia i Patryk. Młodzieży Kochana jesteście niesamowici! Chętni, zdyscyplinowani, zorganizowani, uśmiechnięci, gotowi do pomocy! Gdzie Wy się tacy uchowaliście :-)

Najwięcej pracy mieli chyba fenomenalni tarnogórscy łucznicy. Nie wyrażę nigdy dość wdzięczności dla tej genialnej, zgranej Drużyny, którą poznaliśmy dzięki Monice i Adamowi Ilga. Proszę Państwa mój wielki szacunek za pracę włożoną w doskonale przygotowane szkolenie,  a potem turniej łuczniczy. Otrzymywaliśmy i nadal otrzymujemy wiele ciepłych słów pod Państwa adresem. Podziękowania dla całej Ekipy, zwłaszcza dla żywiołowego i pełnego dobrej energii Pana Prezesa Jakuba Powałowskiego. Robicie genialną robotę w popularyzacji tego niezwykłego sportu. Udowodniliście nam przy tej okazji, że łucznictwo to wspaniały sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną i z przyjaciółmi na wolnym powietrzu. Tak dobrze Was znać!

Dziękuję uczestnikom III Ogólnopolskiego Zlotu Perthes Polska. Państwu dziękuję nie tylko za powrót do Kalet na kolejny zlot, za długie nocne Polaków rozmowy, zabawy z dziećmi i organizowanie im czasu,  ale także za pomoc w pracach organizacyjnych, tutaj przede wszystkim dziękuję Danielowi Bonar. Dziękuję także za aktywność i udział w proponowanych aktywnościach :-)

No i oczywiście grzyby. Zawsze najtrudniejszy moment dla organizatora, no bo przecież nie mamy wpływu na warunki pogodowe i wilgotność w lesie, a to kluczowy czynnik dla pojawienia się grzybów. A jednak przybyliście  Państwo z koszami pełnymi leśnego bogactwa. Kosze duże i małe, przepięknie wystrojone i wręcz bosko przygotowane. Jesteście niezawodni i wspaniale, że pojawiliście się, aby uświetnić obchody X Jubileuszowego Rodzinnego Grzybobrania. Zanotowałam 12 załóg na starcie konkursu. Przepysznie.

Dziękuję za pomoc przy wręczaniu nagród pani Justynie Grzeszczyk z Nadleśnictwa Świerklaniec i Panu Prezesowi Piotrowi Leksy z LGD Leśna Kraina Górnego Śląska. Rozstrzygnięcia konkursów i wręczanie nagród to momenty dla mnie szczególnie trudne, bo zwykle dzieje się to pod koniec wydarzenia i wszyscy są już nieco zmęczeni. Toteż każda pomoc w tym momencie jest po prostu bezcenna. Dziękuję pięknie !

Wszystko muzycznie i akustycznie oprawiał Adam Purgoł i Marcel Kupilas, dziękujemy Panowie, wykonaliście swoją robotę w bardzo profesjonalny sposób, zagrało wszystko bez wyjątku. Dodatkową atrakcją był uroczy występ młodej kaletańskiej piosenkarki Mai Purgoł, która porwała nas w świat współczesnej polskiej piosenki. Maju na pewno jeszcze o Tobie usłyszymy !

I na koniec wisienka na torcie występ pani Nairy Ayvazjan. Osoby charyzmatycznej, uroczej, magnetycznej i tak kobiecej. Emocje tego koncertu zachowam w sercu na długo. Cudowny głos, najpopularniejsze utwory operetkowe w tym jeden po śląsku. Takie zakończenie Grzybobrania to zakończenie najlepsze z możliwych. Nie zdołam nigdy wyrazić mojej wdzięczności za przybycie do Kalet, na nasze Grzybobranie wokalistki tego formatu. Pani Naira podarowała nam tego wieczoru kawałek nieba i ja ten kawałek nieba zabieram sobie na zawsze.

 

Wszystkie krytyczne uwagi biorę na klatę i z pokorą, bo wiem, że nie jestem doskonała i daleko mi do perfekcji. Krytyka, która jest konstruktywna daje mi wiele do przemyślenia i do wyciągnięcia wniosków na przyszłość, za tę lekcję także dziękuję.

Partnerem X Rodzinnego Grzybobrania były  Lasy Państwowe :

Wiele spraw organizacyjnych stało się łatwiejszych dzięki pomocy ze strony Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Świerklaniec, Nadleśnictwa Koszęcin, kaletańskich przedsiębiorców i mieszkańców miasta Kalety.

Dziękujemy raz jeszcze uczestnikom za przybycie i aktywny udział w Rodzinnym Grzybobraniu, prelegentom za ciekawe wykłady, prowadzącym warsztaty za cierpliwość i kreatywność, Gospodarzom i obsłudze Ośrodka za wszechstronną pomoc w pracach przygotowawczych  sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe oraz dobre słowo.

Dziękujemy Marszałkowi Województwa Śląskiemu Panu Jakubowi Chełstowskiemu, Staroście Powiatu Tarnogórskiego Pani Krystynie Kosmali i Burmistrzowi Miasta Kalety panu Klaudiuszowi Kandzi za patronaty nad wydarzeniem.

Wsparli nas:

Nadleśnictwo Koszęcin, Nadleśnictwo Świerklaniec, Pani Monika Fajer, Tyskie Koło Łowieckie Kania, Marek Górecki, Marta Rzepka-Załucka, Józef Rzepka Ośrodek Wczasowy Zielona, Stowarzyszenie EkoZielona, Martyna i Karol Pasternak firma Smaki Lata, Jacek Olek sklepy Lewiatan i restauracja Figaro, IVIVI Fashion, Bielizna Katrin, Sabina i Tomasz Howaniec firma RemexII, Roman Gansiniec firma IWROM, Przychodnia Kaletańska, Dambox, AMFORA, MycoLabs, Aleksandra Lisiecka właścicielka sklepu zoologicznego i Bajtel, Gospodarstwo Agroturystyczne Ranczo Kornelia i Krystian Kiełbasa, firma Alimar, Państwo Dobrawa Skonieczna-Gawlik i Bartosz Gawlik, Martyna i Damian Zymela Fotoidruk, Magdalena i Damian Świerc Stolldrew, KOSki Trenuje, Justyn Kołek, LGD Leśna Kraina Górnego Śląska, Pani Katarzyna Myrcik wraz z ekipą restauracji Słono Słodko, Tygodnik Gwarek, Radio Katowice oraz mieszkańcy miasta Kalety.

Dzięki Wam, możemy więcej.DZIĘKUJEMY !!!

 

Prezes Stowarzyszenia dziękuje szczególnie serdecznie wszystkim wolontariuszom, członkom i sympatykom Stowarzyszenia Nasze Kalety za wszelką pomoc rzeczową finansową oraz każdą inną, dzięki której tak perfekcyjnie udało się to niemałe plenerowe przedsięwzięcie.

 

Więcej zdjęć w galerii tutaj:

https://www.naszekalety.eu/index.php?mods=galeriakat&ida=112Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com