Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   74591

Dziś nas odwiedziło :  261

 
Zajrzyj na nasz profil na FBTężnia w Reptach

Temat : Tężnia w Reptach

Kategoria :  Aktualności       Data : 2022-09-12 08:27:42

Jest szansa, aby całkiem niedaleko w tarnogórskich Reptach pojawiła się tężnia solankowa.

Dlaczego tężnia ? Dlatego, że żyjemy w czasach nerwowych, szybkich, gdy kumulacja chorób tak zwanych cywilizacyjnych osiąga swoje apogeum. Dlatego, że każdy z nas potrzebuje wyciszenia i spokoju i wielu potrzebuje podreperować swoje zdrowie. Tężnia solankowa oferuje klimat zbliżony do morskiego, a przecież nie mamy na tyle czasu by jechać nad morze, zafundujmy więc je sobie tuż za rogiem, skoro mamy taką możliwość.

Właściwości tężni solankowej sa nie do przecenienia, pisze o nich każde sanatorium, które ma w ofercie inhalacje solankowe. Właściwości bezcenne, które znane sa od stuleci. Najstarszą w Europie odkryto w Polsce, w okolicy Inowrocławia. Moda na korzystanie z tego rodzaju terapii powróciła w XIX wieku i chwalą ją sobie wszyscy, którzy kiedykolwiek z niej skorzystali.

Właściwości tej metody inhalacji stosowano w wielu uzdrowiskach, a kilka lat temu, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z naturalnymi złożami soli pod powierzchnią ziemi, powstała także tężnia Wieliczka, Działanie tężni solankowej, nazywanej też inhalatornią solankową, polega na rozpylaniu solanki wydobywanej z kopalni. To budowla z drewna i gałęzi tarniny, która służy do zwiększania stężenia soli w solance. W przeszłości miejsca takie jak tężnia Wieliczka były tworzone w celu pozyskiwania soli kuchennej, dziś korzystanie z nich ma na celu poprawienie kondycji naszego organizmu i dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

W Polsce kilka miast może już się pochwalić taką instalacją, wśród nich na przykład Chorzów czy Sosnowiec albo na przykład Busko Zdrój czy Kraków. Może pora na nasze Tarnowskie Góry, a dokładniej Repty?

Zachęcam, głosowanie trwa i jeszcze dziś - 12.09.2022 - można oddać na ten projekt trzy głosy, głosować mogą nawet dzieci.

Wystarczy wejść na ten link (zadania z puli EKO):

https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/4?fbclid=IwAR0m_HBQh7Mx69gdNsYaNPH_8DWPHCjoiPhA1pcUGcbFOl7_fe-VNyjnvY8

Zawalczmy o swoje zdrowie :-) Warto !!!

Do głosowania zachęca między innymi Pan Przemysław Cichosz, przewodniczący Rady Powiatu:

 

 

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com