Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   74672

Dziś nas odwiedziło :  342

 
Zajrzyj na nasz profil na FBHamernia, kuźnica... o marzeniach.

Temat : Hamernia, kuźnica... o marzeniach.

Kategoria :  Aktualności       Data : 2023-01-26 12:48:03

Nazwa "hamernia" wywodzi się z języka niemieckiego od słowa hamer czyli młot. Tak nazywano zakład - odlewnię, kuźnicę - w którym wytopione z rudy metale uzdatniano i przerabiano przy użyciu młota poruszanego kołem wodnym oraz wytwarzano wyroby żelazne, miedziane bądź mosiężne.

To definicja z internetu.

Czy ten młot mógł wyglądać tak? :

 

Może mógł właśnie tak wyglądać, a może wyglądał zupełnie inaczej.

Cofamy się w czasie i mamy rok 2016.

W czasie wakacji wędrujemy rodzinnie po Polsce zaglądając w nieznane jej zakątki, poznając historie okolic, rozmawiając z mieszkańcami. Pośród wielu ciekawych miejsc, w serca zapada nam miejscowość Stara Kuźnica w województwie świętokrzyskim. Tam znajduje się w świetnie zachowanym stanie stara kuźnia wodna i wewnątrz narzędzia, którymi kiedyś posługiwali się pracujący w niej ludzie.

Od lat jesteśmy zafascynowani dziejami Kalet i szukamy wciąż możliwości i źródeł, aby utrwalać i popularyzować historyczną wiedzę o naszych terenach. Postanawiamy więc poszukać możliwości, pieniędzy, projektu, aby pokazać to miejsce większej grupie mieszkańców Kalet, którzy tak jak my sami fascynują się tym co było tutaj kiedyś.

Rok 2017.

Pieniądze znajdujemy, realizujemy projekt, w którym między innymi, przyjeżdżamy ponownie do Starej Kuźnicy. Tym razem w towarzystwie grupy mieszkańców i raz jeszcze zaglądamy do starej kuźni, aby odtworzyć w wyobraźni tamten dawny czas. Historia Kalet to przecież historia malowana dymem z dymarek, odgłosami kuźni, stopami pierwszych wyrobów hutniczych.

O projekcie piszemy tutaj:

https://www.naszekalety.eu/index.php?mods=pokazart&ida=445

Zamarzyło nam się coś pięknego, kuźnia u nas, ksiażka o naszych początkach i teraźniejszości. Po powrocie z wyjazdu spotykamy się burmistrzem miasta Kalety, panem Kandzią, aby porozmawiać między innymi o możliwościach i szansach na odtworzenie takiego zabytku na naszych terenach, a może o próbie przeniesienia tego co jest w Starej Kuźnicy do Kalet.

Tutaj piszę o tamtym spotkaniu:

https://www.naszekalety.eu/index.php?mods=pokazart&ida=447

Mamy rok 2023.

W tygodniku Gwarek z dnia 24 stycznia 2023 czytam obszerny artykuł z wizualizacjami cyfrowymi dawnej hamerni, którą prowadził Mały Janisz. Dalej, o tym, że miasto Kalety planuje odtworzyć taką hamernię w okolicy Garbatego Mostku. Przy tej okazji urzędnicy wybierają się na wycieczkę do Niemiec, aby poprzyglądać się działającej tam hamerni.

 

Jesteśmy dumni, że burmistrz miasta inspiruje się inicjatywami mieszkańców miasta i, że nasze marzenie o odtworzeniu historycznego dziedzictwa tej ziemi, być może spełni się niebawem.

Nawet jeśli teraz nazywa się to inaczej.Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com