Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72887

Dziś nas odwiedziło :  73

 
Zajrzyj na nasz profil na FBDąb...

Temat : Dąb...

Kategoria :  Aktualności       Data : 2023-05-04 19:38:40

To zdjęcie pochodzi z września 2022, ale jest już nieaktualne. Nie ma ani tego drzewka, ani tej tabliczki .

Drzewko jest, to znaczy było, Symbolem. Symbolem współpracy z Polskim Radiem Katowice, która trwa od powstania Stowarzyszenia Nasze Kalety to jest od roku 2011. Radio Katowice towarzyszyło nam przy niemal wszystkich organizowanych wydarzeniach, wspierało poprzez informowanie o nich na swojej antenie, a także przez obecność dziennikarską i transmisyjną, a i nieraz fundowanie nagród w konkursach.

Wszystko co robimy od początku istnienia Stowarzyszenia miało na celu integrację mieszkańców i promocję miasta Kalety, jako miejsca przyjaznego ludziom, przyjaznego ekologii, przyjaznego oddolnym inicjatywom i działaniom prospołecznym. Promując nasze przedsięwzięcia promujemy nasze Miasto.

Polskie Radio Katowice od początku organizowania Rodzinnych Grzybobrań promowało to wydarzenie, informowało o nim i wspierało nas organizacyjnie. Promowało nasze działania edukacyjno ekologiczne, ale także nasze Miasto Kalety.

Dlatego też zaprosiliśmy dziennikarzy tego radia do udziału w naszym Jubileuszowym X Rodzinnym Grzybobraniu . To wydarzenie miało miejsce we wrześniu 2022 roku w Zielonej. Tam, gdzie Grzybobrania się zaczęły i gdzie po raz pierwszy je zorganizowaliśmy.

 

Było nam ogromnie miło, że wybrano nasze miasto na lokalizację do posadzenia jednego z 95 Jubileuszowych  Dębów. I właśnie wtedy - we wrześniu 2022 - posadziliśmy wspólnie ów Jubileuszowy Dąb na 95lecie Polskiego Radia Katowice.  Miejsce wyznaczył nam i przygotował pod zasadzenie Urząd Miasta Kalety.

Dąb, który jeszcze wczesną wiosną, około 3 tygodni temu, zazielenił się, wypuścił świeże listki i cieszył oczy.

Ale dziś go nie ma.

Co się stało, tego nie wiem. Ale miejsce to wygląda teraz tak:

Zniszczenie drzewka jubileuszowego, czyli drzewka zasadzonego w celu upamiętnienia ważnego wydarzenia, instytucji lub osoby, jest naganne i nieetyczne. Drzewka jubileuszowe są ważnym symbolem, które przypominają o ważnych momentach w historii, a także przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i środowiska naturalnego.

Zniszczenie drzewa jubileuszowego jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również dla wartości symbolicznej, jaką ono reprezentuje. Takie działanie jest nieodpowiedzialne i niezgodne z etyką, ale przede wszystkim jest zwyczajnie bezmyślne i krzywdzące.

Czy naprawdę trzeba nam przypominać, że drzewa są niezbędne dla naszej planety i ludzkości jako całości, a ich usunięcie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zmiana klimatu, erozja gleby, powodzie, a nawet zagrożenie zdrowia publicznego.

Jest mi tak ogromnie, przeraźliwie smutno :(

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com