Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72879

Dziś nas odwiedziło :  65

 
Zajrzyj na nasz profil na FBBudżet Partycypacyjny 2023

Temat : Budżet Partycypacyjny 2023

Kategoria :  Aktualności       Data : 2023-06-23 12:50:31

Bardzo lubimy narzekać. Dopatrywać się niedociągnięć, braków i minusów, nieprawidłowości, czyichś potknięć, mankamentów, defektów,, słabości czy omyłek.. To takie proste.

A jednak czasem warto przystanąć na moment i spojrzeć czy można coś samemu zrobić, aby podziało się nieco lepiej, aby wszystkim nam poprawiła się choć trochę  jakość codziennego funkcjonowania w środowisku lokalnym.

Możemy wziąć udział w głosowaniu w budżecie partycypacyjnym, a dlaczego warto uczestniczyć w tym procesie?

To tylko kilka powodów, a na pewno znalazło by się ich nieco wiecej:

  1. Demokracja lokalna: Budżet partycypacyjny to narzędzie, które umożliwia obywatelom bezpośredni udział w decydowaniu, jakie projekty i inicjatywy powinny być finansowane ze środków publicznych. To zwiększa stopień partycypacji społecznej i wzmacnia demokrację na poziomie lokalnym.

  2. Wpływ na lokalne potrzeby: Głosowanie w budżecie partycypacyjnym daje nam możliwość wyrażenia swoich preferencji i zainteresowań dotyczących potrzeb lokalnych społeczności. Projekty mogą być związane z infrastrukturą, ochroną środowiska, kulturą, edukacją czy zdrowiem. Głosowanie - w którym każdy z nas może wziąć udział - pozwoli wybrać projekty, które są najbardziej istotne dla społeczności, a zatem dla nas. Bo to my decydujemy, co jest dla nas najważniejsze.

  3. Transparentność i odpowiedzialność: Budżet partycypacyjny promuje transparentność w wydatkowaniu publicznych pieniędzy. Wszyscy mamy możliwość śledzenia procesu, od zgłaszania projektów do głosowania i realizacji. Ma to zwiększyć zaufanie między społecznością a władzami lokalnymi, ponieważ obywatele widzą, w jaki sposób środki są wykorzystywane i mogą monitorować postęp projektów.

  4. Wzmocnienie społeczności: Głosowanie w budżecie partycypacyjnym angażuje obywateli i umożliwia współpracę między różnymi grupami społecznymi. Proces ten może pomóc w budowaniu więzi społecznych, zwiększaniu zaangażowania i aktywizacji obywateli, bo tak mamy możliwość wspólnego podejmowania decyzji i pracowania nad projektami, które mają pozytywny wpływ na naszą, kaletańską społeczność.

  5. Innowacje społeczne: Budżet partycypacyjny może prowadzić do powstania innowacyjnych projektów, które mogą rozwiązywać lokalne problemy społeczne. Co prawda, nie wszyscy mamy jednakową siłę przebicia, ale przecież często mamy pomysły i wiedzę na temat konkretnych potrzeb społecznych, których tradycyjne instytucje niekoniecznie dostrzegają. Zawsze głosowanie w budżecie partycypacyjnym pozwala na uwzględnienie najlepszych pomysłów i stymulowanie innowacji na poziomie lokalnym.

W rezultacie, uczestnictwo w budżecie partycypacyjnym jest sposobem na wzmocnienie demokracji lokalnej, wpływ na decyzje dotyczące lokalnych inwestycji, zwiększenie przejrzystości i odpowiedzialności.

Każdy z nas może oddać głos, każdy z nas może pomóc.

Dlatego, jeśli jeszcze nie oddaliście Państwo głosu w tegorocznym budżecie partycypacyjnym powiatu tarnogórskiego, koniecznie to uczyńcie. Można to zrobić tutaj:

https://powiat.tarnogorski.pl/glosowanie-budzet-partycypacyjny/

Wybieramy projekt nr 10.Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com