Artykuły
Galeria
GRA
Losowe zdjęcie
O nas
LinkiEKO.naszekalety.euHISTORIA.naszekalety.eu

Znajdź na stronie
Rozkład jazdy Busa
Pogoda
Goście
Wszystkich gości :   72963

Dziś nas odwiedziło :  149

 
Zajrzyj na nasz profil na FBGorycz wrześniowa....

Temat : Gorycz wrześniowa....

Kategoria :  Aktualności       Data : 2023-09-01 23:54:26

Nigdy nie wolno nam zapomnieć, że dzień 1 września to nie jest data jak każda inna w kalendarzu.

Dlatego dziś przypominam fragment książki Pana Leonarda Jagody ( na zdjęciu) "Gorycz wrześniowa 4 dni od Kalet do Janowa.

Fragment ten można sobie poczytać tutaj :

https://historia.naszekalety.eu/index.php?mods=pokazart&ida=96

Książkę tę wydaliśmy jako reprint i można ją otrzymać w siedzibie Stowarzyszenia Nasze Kalety.

To czas, który należy przypominać, o którym należy pamiętać.

Zawsze. Zawsze.

...
1 września 1939 roku to data, która zapisała się w historii Polski i całego świata jako dzień wybuchu II wojny światowej. Wydarzenia tego okresu były nie tylko globalnym konfliktem, ale także miały tragiczne konsekwencje dla wielu regionów, w tym także dla okolicy Kalet, gdzie toczyły się intensywne walki.
 
W okolicach naszej miejscowości Kalet wojna rozpoczęła się nie mniej dramatycznie niż gdzie indziej. W dniach poprzedzających niemiecką agresję na Polskę, hitlerowskie bojówki zaczęły działać w miejscowościach przygranicznych. Ich działania były naznaczone nienawiścią i agresją, zwłaszcza wobec Żydów. Doszło do niszczenia mienia, wywracania straganów i niszczenia sklepów, co stanowiło jedno z wielu przykładów okrucieństwa nazistów wobec społeczności żydowskiej a także innych mniejszości.
 
Niemieckie oddziały wojskowe wkroczyły do Kalet i okolic 2 września 1939 roku, co rozpoczęło się od ostrzelania czołgu kierującego się na rzekę Mała Panew. Wcześniej Niemcy wysadzili mosty, co stanowiło część ich strategii inwazyjnej. Walki toczące się w okolicy Kalet były częścią szerszych działań wojennych, które objęły całą Polskę.
 
To tragiczne wydarzenie przypomina nam o konieczności pamiętania o II wojnie światowej i jej okrucieństwach. Pamięć o tych wydarzeniach jest ważna, aby uczcić ofiary i zapobiec powtarzaniu się podobnych tragedii w przyszłości.
 
Poświęćmy kilka chwil, aby wspomnieć, pomilczeć, pomyśleć...

 Autor artykułu : Tania
 © Copyright Stowarzyszenie Nasze Kalety 2023

Designed by bambynek.com